Czy możliwa jest poprawa zdrowia mieszkańców województwa świętokrzyskiego? Będzie debata

Największe wyzwania w profilaktyce chorób zakaźnych oraz poprawa stanu zdrowia osób dorosłych z województwa świętokrzyskiego to tematy przewodnie spotkania, które odbędzie się w  środę, 17 października we współpracy z Urzędem Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego ?Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka?, którego partnerami merytorycznymi są organizacje działające na rzecz zdrowia: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć.

Celem spotkania jest podsumowanie inicjatyw zdrowotnych realizowanych w regionie, przedstawienie ich efektów oraz planów na najbliższą przyszłość.

O grupach ryzyka w profilaktyce chorób zakaźnych u dorosłych opowie prof. dr hab. n. med. Jacek Roliński z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Poradni i Oddziału Immunologii, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im Św. Jana z Dukli. O chorobach przenoszonych przez kleszcze wykład poprowadzi lek. med. Barbara Szczepańska, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Pododdziału Neurologiczno- Infekcyjnego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

O doświadczeniach w realizacji programów profilaktycznych oraz ich efektach opowiedzą Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Anna Dusza-Ciechanowska, ekspert samorządowy, główny specjalista Referatu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta Kielce. Ponadto o szczepieniach ochronnych i związanych z nimi działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej opowie Katarzyna Konderak, kierownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego z Powiatowej Stacji Sanitarno ? Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów terytorialnych szczebla gminnego i powiatowego województwa świętokrzyskiego, radni, środowisko medyczne, w tym lekarze praktycy, pielęgniarki przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz media.

Spotkanie odbędzie się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, początek o godzinie 10.45.


?Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka? ? ogólnopolski projekt edukacyjny, skierowany do środowisk samorządowych oraz pracodawców, osób zarządzających zasobami ludzkimi i  osób mających wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w lokalnych społecznościach.

Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę angażowania się w profilaktykę chorób zakaźnych (zestawienie kosztów chorób z kosztami działań profilaktycznych), edukacja nt. priorytetowych obszarów zdrowotnych (na czym warto się skupić, w co inwestować), motywowanie do inwestowania w programy profilaktyczne, wskazanie korzyści płynących z inwestycji w profilaktykę chorób (np. wizerunkowych, ekonomicznych, biznesowych, zdrowotnych, rekrutacyjnych), dostarczenie informacji nt. narzędzi, które ułatwią efektywne wdrożenie, przeprowadzenie i ewaluację działań oraz dostarczenie praktycznej wiedzy nt. pozyskiwania alternatywnych środków do realizacji programów z zakresu profilaktyki zdrowia, m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia i UE. Inicjatywa służy również pokazaniu dobrych praktyk (polskich i międzynarodowych) oraz dyskusji na temat potencjału zdrowia człowieka i realizacji działań profilaktycznych w środowiskach lokalnych, w tym w miejscach pracy.

Więcej informacji na temat projektu na stronie: www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Czy możliwa jest poprawa zdrowia mieszkańców województwa świętokrzyskiego? Będzie debata

 • 11 października 2018 at 09:53
  Permalink

  Do kogo takie gadki-szmatki ? Co z takich dyskusji wyniesie przeciętny Ostrowczanin który za wszelkie profilaktyczne szczepienia musi płacić ? Kielce i Sandomierz potrafiły zafundować darmowe szczepionki ludziom powyżej 60 roku życia czyli tym z coraz mniejszą własną odpornością.A u nas ? Przecież mamy tyle samo osób w podeszłym wieku. Gadanie,obiecanki i ubolewanie jak to jest źle ze służbą zdrowia.O kolejkach do specjalistów nawet nie chcę wspominać…

  Reply
 • 11 października 2018 at 13:51
  Permalink

  mniej gadać a zacząć robić cokolwiek w tym temacie , ot i co…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *