To nie do uwierzenia… Kolejki jak były, tak są nadal!

Ani świadczeniodawca, ani Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach nie mają pomysłu na szybką poprawę sytuacji wokół ostrowieckiej poradni ortopedycznej.
Po naszym artykule, opisującym całonocne kolejki, wynajmowanie ?staczy? za kilkadziesiąt złotych NFZ podjął interwencję, ale okazuje się, że nikt nie chce brać odpowiedzialności za obecną sytuację, umywając ręce. W odpowiedzi czytamy, iż ?świadczeniodawca zaznacza, że nie ma wpływu na tworzące się nocne kolejki do lekarza ortopedy. Istotnym jest też fakt, że przedmiotowa kolejka jest zlokalizowana poza terenem placówki medycznej, a tym samym świadczeniodawca nie posiada mocy prawnych, aby zabronić przebywania w miejscu publicznym osobom tam stojącym.?
Oczywiście, gdyby nie nasza publikacja, nikt też nie wiedziałby podobno o fakcie pobierania opłat przez osoby oferujące miejsce w kolejce do lekarza ortopedy.
-Jak dodaje samo kierownictwo placówki, absolutnie w żadnym przypadku nie stosuje się praktyk, w wyniku których Zespół Poradni Specjalistycznych ?KRASNAL? w Ostrowcu Świętokrzyskim stosowałby pobieranie opłat od pacjentów w zamian za miejsce w kolejce oczekujących na realizację porady u lekarza specjalisty z zakresu ortopedii, co sposób oczywisty pozostawałoby w sprzeczności z prawem i podważałoby pozycję świadczeniodawcy w systemie opieki zdrowotnej na tle pozostałych podmiotów- czytamy w odpowiedzi skierowanej do nas ze świętokrzyskiego NFZ.
Fundusz uważa, że najbardziej stosownym wydaje się być interwencja instytucji powołanych do zwalczania tego typu procederu, pod warunkiem wszakże, iż stosowne doniesienie złożą sami zainteresowani (w tym przypadku pacjenci przychodni).
– Wszyscy podatnicy, osiągający przychody, mają obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym- wyjaśnia Anna Stępień, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach. Źródła przychodów reguluje art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 2018 r. poz. 1509).
Ale czy problemem ?staczy? zajmie się skarbówka? Najważniejsze wydaje się być zasadne podjęcie systemowych działań, na których rychłym uruchomieniu jakoś nikomu nie zależy.
-W dłuższej perspektywie czasowej Narodowy Fundusz Zdrowia, w obliczu zaistniałego problemu związanego w rezultacie z utrzymującym się na wysokim poziomie obłożeniu dużą liczbą pacjentów, starających się o świadczenie w poradni ortopedycznej, a wobec braku możliwości zniwelowania w krótkim czasie obecnie istniejącej kolejki tychże pacjentów, może jedynie podjąć próby rozmów, mających na celu zwiększenie fachowego personelu medycznego, tj. lekarzy specjalistów z zakresu ortopedii w Ostrowcu Świętokrzyskim, realizujących świadczenia w oparciu o umowę z NFZ – czytamy w odpowiedzi z ?funduszu?. Musi to jednakowoż wypływać bezpośrednio od potencjalnych świadczeniodawców, będących oferentami w rozumieniu systemu i procesu zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie specjalistycznej opieki zdrowotnej. Zwiększenie poziomu zabezpieczenia dostępności i realizacji świadczeń w tym zakresie, jakkolwiek jest udziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, to jednak związane jest z aktualnymi możliwościami i potencjałem dostępnego na rynku personelu medycznego, skłonnego i gotowego do udzielania świadczeń medycznych w trybie i na zasadach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, przy określonym poziomie finansowania tych świadczeń przez NFZ, co jak wiadomo związane jest z możliwymi do rozdysponowania na ten cel środkami finansowymi.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “To nie do uwierzenia… Kolejki jak były, tak są nadal!

 • 10 października 2018 at 11:06
  Permalink

  Może szanowny prezydent przyszedłby z pokrojonym tortem rozdawać kolejkowiczom a nie na festynach rozdaje, prawdziwymi problemami ludzi się nie umie zająć

  Reply
  • 10 października 2018 at 15:09
   Permalink

   a co prezydent miasta ma do kolejek przed przychodniami zdrowia ? jeśli już chcesz tak personalizować to powiedz to obecnemu staroście ostrowieckiemu,ostrowieckim parlamentarzystom i ich jedynie słusznej patriotycznej partii politycznej – przecież 3 lata temu naobiecywali bardzo dużo i dziś powiedzmy im to głośno SPRAWDZAM

   Reply
   • 11 października 2018 at 20:15
    Permalink

    no tak nasz kochany prezydent do żadnych problemów nic nie ma, jak tylko pochwały to tak ale jak problem w ostrowcu to co on ma do tego, no tak bo przecież on zarządza szczecinem wiec jak można od niego chcieć

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *