Nie ma dojazdu – jeżdżą po chodniku i zatoce autobusowej

Od kilku tygodniu ulicą Samsonowicza jeździ się jak po przysłowiowej stolnicy.
Mimo to nie wszyscy z generalnego remontu ulicy są zadowoleni. Do redakcji zwrócił się mieszkaniec ulicy Samsonowicza 9. Jak twierdzi, po przeprowadzonym remoncie ulicy on nie ma dojazdu do swojej posesji.
-Przez wiele lat wjeżdżałem na swoją posesję od strony ulicy Samsonowicza tuż przy zatoce autobusowej – mówi mężczyzna. Obecnie zatoka została wydłużona. Kilkadziesiąt metrów dalej został zaniżony krawężnik na wysokości działki będącej rzekomym dojazdem do mojej posesji. Jednak na tym dojeździe po pierwsze nie ma w ogóle zrobionego zjazdu- nawierzchnia ulicy Samsonowicza, pas zieleni, stary chodnik i dalej zarośla. Na domiar złego dalej w dojeździe do mojej posesji został wiele lat temu umiejscowiony olbrzymi słup wysokiego napięcia. Posesję tą zamieszkiwali dawniej moi dziadkowie, więc mieszkamy tutaj od pokoleń, czyli od około 100 lat.
Nawet jakby mieszkające tam osoby chciały wjeżdżać z ulicy Samsonowicza w wyznaczony zjazd, zabraniają tego również linie namalowane na pasie jezdni. Obecnie trzy rodziny, które tam mieszkają, w tym czworo dzieci i chora, starsza kobieta na dobrą sprawę nie mają jak dostać się do posesji. Wprawdzie działka rodziny sąsiaduje z drugiej strony z dawną ulicą Gulińskiego, obecnie Antoniego Hedy ?Szarego?, ale z tamtej strony również nie jest urządzony zjazd i odległość do posesji jest dość odległa. Rodzin nie stać na pokrycie kosztów zbudowania sobie dojazdu. W niedalekiej odległości od przystanku jest kolejna posesja. W tym przypadku mieszkańcy tych zabudowań w ogóle nie mają alternatywy dojazdu. Jedynie od ulicy Samsonowicza.
Zjazd jednak nigdy nie został urządzony. Obecnie mieszkańcy obydwu posesji jeżdżą po chodniku i zatoce autobusowej, aby dostać się do domu. Przed remontem także wjeżdżali przez ?dzikie? wjazdy. Starostwo powiatowe wówczas nie reagowało na to.
Zapytaliśmy, w jaki sposób na obecną chwilę starostwo może pomóc mieszkańcom obydwu posesji? Kto w przypadku działki na wysokości, której został zaniżony krawężnik (działka skarbu państwa) może urządzić dojazd do posesji? Co powinni zrobić mieszkańcy, aby sobie pomóc? -Realizowane w ciągu ulicy Samsonowicza w roku bieżącym roboty drogowe wykonywane były w ramach remontu drogi – wyjaśnia naczelnik Wydziału Dróg Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jerzy Wrona. Zakres robót obejmował odtworzenie nawierzchni asfaltowej jezdni wraz z wymianą krawężników i regulacją studni kanalizacyjnych oraz remont chodników na wysokości zatok autobusowych. Miejsce zjazdu samochodów na ulicę Samsonowicza na wysokości zatoki autobusowej, o którym mowa, nie jest zainwentaryzowanym zjazdem. Zjazd z terenów przyległych nie może odbywać się bez zgody zarządcy drogi poprzez wydzieloną zatokę autobusową z uwagi na obowiązujące wytyczne projektowania dróg i zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jak dodaje J. Wrona, wykonawca robót, zgodnie ze stanem pierwotnym, odtworzył ustawienie krawężnika drogowego w istniejącej jego linii oraz dokonał remontu chodnika przy zatoce autobusowej z wymianą nawierzchni chodnika ze zniszczonych płyt betonowych na nową kostkę brukowo – betonową.
-Na wysokości remontowanego odcinka ulicy Samsonowicza stwierdzono ślady nielegalnych wyjazdów nie uwidocznionych na podkładach geodezyjnych – wyjaśnia J. Wrona. Zakres robót remontowych uniemożliwia wykonywanie nowych zjazdów na posesje przyległe do drogi. Nadmieniamy, że zgodnie z art. 29 i 30 ustawy o drogach publicznych utrzymanie i budowa zjazdów na posesje przyległe do dróg publicznych należy do zadań właścicieli tych posesji. W związku z monitem właściciela posesji przy ulicy Samsonowicza 9 dokonano analizy zgłoszonego problemu dojazdu do posesji wnioskodawcy. Zgodnie ze stanem istniejącym dojazd do posesji tej osoby odbywał się bez wymaganych zgód, poprzez działki osób postronnych, z wyjazdem
na ulicę Samsonowicza poprzez chodnik i zatokę autobusową. Działka właściciela posesji przy ulicy Samsonowicza 9, nie styka się bezpośrednio z ulicą Samsonowicza. Wydział nasz już wcześniej, podczas rozpoczynania prac drogowych na ulicy Samsonowicza poinformował zainteresowanego na piśmie o przewidzianych zamierzeniach realizacyjnych – związanych z realizowanymi pracami, oraz o tym, że podczas prowadzonych robót zaniżony zostanie krawężnik na wysokości działki nr 60 będącej działką drogową w zarządzie Skarbu Państwa, stanowiącą dojazd do posesji, jak również jednocześnie zaniżeniu ulegnie krawężnik na wysokości skrzyżowania ulicy Samsonowicza z drogą dojazdową do I bramy huty ?Ostrowiec? w miejscu, gdzie działka zainteresowanego styka się z działką pasa drogowego.
Co do drugiej posesji Wydział Dróg nie zajął żadnego stanowiska. Niestety, wszystko wskazuje na to, że rodzina zamieszkała przy ulicy Samsonowicza 9 będzie musiała na własny koszt zrobić sobie zjazd. Tylko pytanie – z której strony? Od strony ulicy Samsonowicza dojazd będzie przez prywatne działki i co ważne, będzie musiał omijać słup wysokiego napięcia. Z kolei urządzenie zjazdu od dawnej ulicy Gulińskiego dla rodziny będzie kosztowne.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Nie ma dojazdu – jeżdżą po chodniku i zatoce autobusowej

 • 01/11/2018 at 17:15
  Permalink

  Urzędnicza nowomowa zasłanianie się przepisami taka typowa prowincjonalna władza która w tylnej części ciała ma dobro obywateli i zasłania się paragrafami .Panie naczelniku niech pan ruszy tyłek zrobi dokumentację i umożliwi ludziom dojazd .Bo skoro są domy i stoją tam już wiele lat to dojazd powinno zrobić miasto a nie obywatel .

  Reply
 • 01/11/2018 at 20:22
  Permalink

  Dobrze Wiesiek tak trzymaj. Jeszcze kilku takich Weskow i zrobimy z tego miasta sensowne fajne miasto. Nie chodzi o zlosliwosci, chodzi o dobre pomysly, ktore zwykle sa bardzo proste, tylko niewiedziec czemu najpierw musza urosnac do rangi problemu.

  Reply
 • 12/11/2018 at 17:41
  Permalink

  Dojeżdża wzdłuż płotu do drogi, która prowadziła do Mostostalu, dalej w kierunku dawnego akademika, potem w prawo, i już jest na Samsonowicza. Ale to przecież dalej niż przez cudze działki, więc trzeba się było aż do mediów wybrać. Niestety nawet media nic nie zrobią, żeby można było bezkarnie nadal jeździć po nie swoim.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *