Ambasador Armenii w WSBiP. Ostrowiecka wystawa ?Ormianie w służbie Rzeczypospolitej?

Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości, Fundacja Armenian Foundation oraz kustosz Dariusz Loranty zapraszają wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie wystawy ?Ormianie w służbie Rzeczypospolitej?, zorganizowanej z okazji 100-lecia niepodległości Polski oraz 650-lecia Ormian w Polsce.
Wystawa przedstawia najwybitniejszych przedstawicieli społeczności ormiańskiej w Polsce, działających w obszarach kultury, polityki czy wojskowości.
Ormianie byli najbardziej lojalną mniejszością, która przez wieki była obecna w Rzeczypospolitej. Zachowując swoją tożsamość kulturową naród ormiański z wielkim szacunkiem i z wielką otwartością odnosił się do swojej nowej Ojczyzny. Przybyli na nasze ziemie nie jako najeźdźcy, a jako naród, który szukał schronienia przed obcą cywilizacją. Był prześladowany przez
islam, Polska zaś była przedmurzem chrześcijaństwa.
Minęło 650 lat od przywileju nadanego przez Kazimierza Wielkiego Ormianom lwowskim. Początki wspólnoty polskich Ormian ściśle wiążą się z terenami dzisiejszej Ukrainy. W 1367 roku król Kazimierz Wielki zezwolił Ormianom lwowskim na założenie biskupstwa i rok ten został uznany za umowny początek historyczny całej tej społeczności.
To Ormianie właśnie zarazili polską kulturę miłością do Orientu, kiedy w XVI wieku zaczęli przywozić tkaniny ozdobne, które na początku były domeną wielmożów, później szlachty, mieszczan, aż w końcu weszły do polskiego stroju narodowego.
Dziś w Warszawie jest bardzo duże skupisko Ormian. Mieszkają w samym centrum i dookoła miasta. Wielu z nich przyjechało do Polski po trzęsieniu ziemi w Armenii i że pierwszym miejscem, w którym zaczęli się osiedlać, była Warszawa.
Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, zaś otwarcia wystawy dokona dziś, w poniedziałek o godz. 11.30, Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Edgar Ghazaryan.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *