Na cukrzycę zapadają coraz częściej dzieci

W Centrum Aktywności Obywatelskiej osoby zrzeszone w Ostrowieckim Oddziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków obchodziły Światowy Dzień Cukrzycy. Uroczystemu spotkaniu towarzyszyły wykłady lekarzy specjalistów: diabetyka, onkologa i kardiologa.

-Dzień cukrzycy obchodzony jest na całym świecie świadczy o tym, że niestety chorych na tę podstępną chorobę przybywa- mówi prezes zarządu Ostrowieckiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Gierczak. Najważniejsza w tej chorobie jest dieta.  Nie wolno nam jeść słodyczy i  tłusto. Dzisiaj mamy dyspensę i możemy sobie pozwolić na kawałek ciasta, choć jest ono dietetyczne bez cukru. Cukrzyca jest podstępną chorobą, która atakuje wiele organów: wątrobę, serce, oczy i wiele innych. Należy się często kontrolować. Nie można doprowadzić się do wysokiego stanu cukru bądź glikemii czyli spadku cukru. Może to doprowadzić nawet do utraty życia. Wspieramy się wzajemnie i pocieszamy w tej chorobie.

Jak podkreśla A. Gierczak z uwagi na to, że coraz więcej osób młodych i dzieci zapada na cukrzycę, należy przynajmniej raz na pół roku badać sobie cukier.

-Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od bardzo dawna- mówi lekarz diabetolog Małgorzata Bień. Ta choroba to epidemia XXI wieku. Około 400 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę. Brak aktywności fizycznej, otyłość, złe odżywianie to przyczyny cukrzycy. Jedzmy jak najmniej przetworzonej żywności, a jak najwięcej warzyw owoców. Uprawiajmy sport, a przynajmniej spacerujmy. Cukrzyca jest chorobą, która nie boli, ale dochodzi do uszkodzenia serca, nerek, mózgu. Dochodzi także do amputacji kończyn. Po 40 roku życia powinniśmy sobie robić badanie cukru. Objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, senność, suchość w jamie ustnej, oddawanie dużej ilości moczu, zakażenie dróg moczowych. Także czynniki genetyczne odgrywają rolę. Na te objawy powinniśmy zwracać uwagę. Na czczo norma cukru wynosi do 100, dwie godziny po jedzeniu do 140. Jeżeli te normy są przekraczane to już jest sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego.

W Ostrowieckiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków obecnie jest zrzeszonych 80 osób.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *