Projekt Fundacji mBanku

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Orląt Lwowskich od września do listopada realizowała w trzecich klasach gimnazjalnych projekt ,,Qmam matmę!?, który dofinansowała Fundacja mBanku.

Działania projektowe były nastawione na metody angażujące uczniów w aktywne budowanie kompetencji matematycznych. Zadania programu podzielone były na trzy moduły. W I module – ,,Wykorzystanie TIK?, uczniowie tworzyli quizy w aplikacji Kahoot oraz gry i różne ćwiczenia interaktywne na platformie Learningapps. Następnie wytwory swoich prac udostępniali sobie nawzajem i w ten sposób uczyli się. Narzędzia te ułatwiły uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności matematycznych w ciekawy sposób. Ta forma uczenia się w obecnych czasach przynosi duże efekty dydaktyczne. W drugim module – ,,Planszomania? uczestnicy wykorzystywali gry planszowe i karciane do doskonalenia umiejętnosci matematycznych w różnych sytuacjach życia codziennego. Ponadto gry dydaktyczne były okazją do tworzenia własnych strategii oraz nauczenia się ponoszenia porażki. III moduł – ,,Doświadczanie przez eksperymentowanie?.
Do zrealizowania tematów wykorzystali program ,,Cube Conversations?. Za pomocą tej aplikacji uczniowie uczyli się geometrii przestrzennej oraz doskonalili słownictwo w języku angielskim, budowali z prętów i złączy bryły geometryczne.
Na finał projektu ,,Qmam matmę!? przybyli zaproszeni goście: dyrekcja, rodzice uczniów, nauczyciele oraz media. Na podsumowanie projektu organizatorzy przygotowali trzy konkurencje: Szalone 4mat, Kahoot, Bryła Geometryczna. W pierwszej konkurencji wzięły udział dwuosobowe drużyny uczniów, rodziców i nauczycieli. Kiedy uczniowie budowali bryły, dla publiczności zorganizowano zabawy tj. ,,Skacz! Licz! Wygraj!?, ,,Skojarzenia matematyczne? i ,,Pantomima?. Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji przyszedł czas na podsumowanie. I tak w konkurencji Szalone 4mat I miejsce zajęła drużyna z klasy 3a i ex aequo drużyna nauczycieli, II miejsce zajęła drużyna z klasy 3c i ex aequo drużyna rodziców i III miejsce zajęła drużyna z klasy 3b. W konkurencji Kahoot I miejsce zajęła drużyna z klasy 3f, II miejsce drużyna dziewcząt z klasy 3e, III miejsce drużyna chłopców z klasy 3e. W konkurencji Bryła Geometryczna I miejsce zajęła drużyna z klasy 3c, II miejsce drużyna z klasy 3b, III miejsce drużyna z klasy 3a.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Fundację mBanku. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i symboliczne upominki. Wielkie podziękowania należą się Fundacji mBanku za przekazanie darowizny na realizację projektu, przybyłym gościom oraz koordynatorkom: A. Grelewskiej, J. Klauzińskiej i D.Stępień.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *