Czeka nas społeczna dyskusja. Co po bazie MPK?

Mieszkańcy Pułanek mają nadzieję, że gmina Ostrowiec zagospodaruje teren bazy MPK przy alei Jana Pawła II w taki sposób, aby został zachowany mieszkalny charakter tej części osiedla.
Za dwa, trzy lata powinna się rozpocząć przeprowadzka miejskiej spółki z alei Jana Pawła II w rejon Nowego Zakład Huty.
Informacja o planach przeniesienia miejskiego przedsiębiorstwa z alei Jana Pawła II na ul. Gulińskiego szybko dotarła do mieszkańców osiedla Pułanki. Nic więc dziwnego, że pierwsze pytanie w dyskusji podczas zebrania samorządowej Rady Osiedla ?Pułanki?, skierowane było do wiceprezydenta Dominika Smolińskiego i dotyczyło planów zagospodarowania terenu po bazie MPK. Mieszkańcy zwrócili się do władz gminy z prośbą, aby nie planować w tym miejscu centrum rozrywki, czy innego tego typu projektu, lecz zachować mieszkalny charakter tej części osiedla.
Kiedyś miejska zabudowa Ostrowca kończyła się na ulicy Polnej. Rzeźnię, piekarnię, bazę autobusową zaprojektowano na obrzeżach miasta. Z chwilą rozpoczęcia budowy Nowego Zakładu na wolnych terenach zaczęły powstawać osiedla mieszkaniowe: Słoneczne, Ogrody i Pułanki. Tym sposobem baza autobusowa znalazła się w centrum miasta między największymi osiedlami i przy jednej z głównych ulic miasta, jaką jest aleja Jana Pawła II.
Przez lata mieszkańcy osiedli skarżyli się na uciążliwości z powodu bazy. W szczytowym okresie rozwoju gospodarczego miasta musiała ona pomieścić ok. 70 autobusów. Dziś MPK posiada połowę samochodów i wykonuje znacznie mniej kursów.
Plac jest pusty. Decyzja władz miasta o przeniesieniu bazy jest racjonalna z uwagi na zmniejszenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa komunikacyjnego, uciążliwość tego obiektu, ale także z punktu widzenia rozwoju miasta. Urbaniści mówią o niepowtarzalnej szansie stworzenia w rejonie alei Jana Pawła II nowego centrum administracyjnego Ostrowca. Ulice Waryńskiego, Jana Pawła II i 11 Listopada stanowią obecnie główną oś komunikacyjną miasta. Na tej osi przez ostatnie lata jak grzyby po deszczu pojawiały się nowe placówki handlowo -usługowe. Wiceprezydent zapewnił mieszkańców, że żadne decyzje, dotyczące zagospodarowania tego terenu, nie zapadły. Pomysłów jest wiele. Na razie przygotowywana jest dokumentacja techniczna nowej bazy. Przeniesienia jej z Pułanek można się spodziewać za dwa, trzy lata. Planowana jest społeczna dyskusja, dotycząca przyszłości terenu po Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji.
Wiceprezydent Dominik Smoliński nie ukrywa jednak, że przeprowadzka miejskiej spółki będzie kosztowna. Gmina chciałaby zrewitalizować teren przy alei Jana Pawła II za pieniądze unijne. Zatem trzeba się spieszyć, bowiem do 2023 r. będzie się można starać o środki na ten cel z regionalnego programu operacyjnego. Swoje oczekiwania ma też Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która w rejonie bazy posiada spółdzielcze centrum handlowe. Pieniądze z wynajmu pomieszczeń przeznaczane są na cele spółdzielcze: remonty, inwestycje, dopłaty do różnego typu działalności, w tym kulturalno -wychowawczej. Gdyby zatem w miejscu dzisiejszego MPK pojawiła się kolejna galeria, czy hipermarket, spółdzielcze centrum prawdopodobnie nie sprostałoby nowej konkurencji. Zmalałyby wpływy z wynajmu lokali użytkowych. Taki scenariusz spółdzielcom chyba nie grozi. Znacznie wcześniej prezydent Jarosław Górczyński wykluczył bowiem możliwość sprzedaży tej atrakcyjnej działki prywatnemu podmiotowi.
Można przypuszczać, że wśród pomysłów znajdzie się projekt budowy na tym terenie budynków komunalnych o przeznaczeniu mieszkaniowym, biurowym i handlowo- usługowym w części parterowej.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Czeka nas społeczna dyskusja. Co po bazie MPK?

 • 18 stycznia 2019 at 13:06
  Permalink

  To faktycznie niepowtarzalna okazja do zbudowania funkcjonalnego centrum administracyjnego Miasta i Powiatu – lokalizacja bardzo dobra i niewielka ingerencja w spokój życia tutejszych Ostrowczan.Mieszkańcy Pułanek mieliby przy okazji dodatkową ochronę bo przecież takie gmachy są dobrze monitorowane i dobrze strzeżone.
  Ostrowiec zasługuje na magistrat i starostwo na miarę XXI wieku – to co jest obecnie , z pewnością ,chluby nam nie przynosi.Oczywiście realizacja takiej inwestycji trwałaby dobrych kilka jeśli nie kilkanaście lat ale chyba warto to cierpliwie zrealizować.
  Skoro poruszono temat unijnych funduszy w przyszłości – właśnie zapadła decyzja o ustalaniu kwot pieniężnych uzależniająca te kwoty od praworządności w danym kraju a z tym RP ,pod obecnymi rządami, ma wielkie kłopoty. Nie chcę tu straszyć ale z całą pewnością otrzymamy sporo mniej unijnych ? wskutek polityki „wstawania z kolan” i „dobrej zmiany” – trzeba to mieć na uwadze przy planowaniu.

  Reply
 • 18 stycznia 2019 at 13:12
  Permalink

  Byle tam festynów nie było i krojenia tortów

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *