Od mieszkańców osiedla Słonecznego, ale nie tylko płyną do nas sygnały o tym, że ich zdaniem nowe pojemniki na tworzywa sztuczne nie sprawdzają się, jak te, które zostały wymienione. Część osób wprost przyznaje, że zniechęca je to do segregacji odpadów. Sprawą zainteresowaliśmy Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, który ma sprawie się przyjrzeć.
- Na osiedlu Słonecznym zostały wymienione pojemniki na plastik- pisze nasz czytelnik. Do nowych pojemników nie można wrzucić nic poza butelką PET, tak małe są w nich otwory. Stąd moje pytanie czy komuś zależy żebyśmy nie segregowali śmieci? Czy może do tej pory segregowaliśmy niepotrzebnie? Ja, ale i moi sąsiedzi staraliśmy się robić zgodnie z instrukcjami. Mieliśmy osoby pojemniki na folie, kubeczki, aluminium itd. Teraz z takimi odpadami nie mamy co zrobić. Postawić przy pojemniku? Już stoją większe butelki, baniaczki po płynie do spryskiwaczy itp. Może po prostu mamy zbierać tylko butelki, a resztę plastiku wyrzucać do zmieszanych?
Głos mieszkańców z os. Słonecznego nie jest odosobniony, bowiem podobnego zdania są ostrowczanie z innych osiedli, gdzie owe pojemniki stanęły. Wszędzie mówią nam to samo, że nie będą już tak starannie segregować odpadów, bo ich zdaniem jest to niemożliwe.
- Wszystkie miejsca do gromadzenia odpadów w zabudowie wielorodzinnej wyposażone są w pojemniki do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, spełniające wymogi Regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski i norm dla pojemników na odpady komunalne- mówi Mariusz Kałuża kierownik Referatu Ekologii w Wydziale Ekologii i Infrastruktury Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Pod koniec 2024 roku część dotychczasowych pojemników typu dzwon, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych frakcji metale i tworzywa sztuczne została wymieniona na nowe z uwagi na fakt, iż z dotychczasowych pojemników pod wpływem użytkowania oraz narażenia na warunki atmosferyczne zaczęła złuszczać się zewnętrza warstwa i pojemniki negatywnie wpływały na estetykę przestrzeni publicznej jak również ich kolorystyka przestała odpowiadać wymaganiom Regulaminu i mogła wprowadzać mieszkańców w błąd, co do przeznaczenia danego pojemnika. Pojemniki, które zostały wymienione w miejscach gromadzenia odpadów są przystosowane do zbierania frakcji metale i tworzywa sztuczne, a otwór wrzutowy uniemożliwia wrzucenie do pojemnika odpadów innego rodzaju niż te na które pojemnik jest przeznaczony. Dzięki temu w pojemniku znajdują się dobrej jakości surowce wtórne, które mogą być poddane procesom recyklingu. Co do zasady to tego pojemnika wrzucamy odpady opakowaniowe wykonane z tworzyw sztucznych, w gospodarstwach domowych są to głównie odpady opakowaniowe po produktach spożywczych, których wrzucenie do pojemnika przez otwór wrzutowy nie stanowi problemu. Rozumiemy, że w gospodarstwach domowych mogą powstać odpady z tworzyw sztucznych inne niż opakowania po produktach spożywczych np. plastikowe miski, których rozmiar jest większy niż otwór wrzutowy w pojemniku, dlatego Wydział Ekologii i Infrastruktury Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego przeanalizuje zaistniałą sytuację i w razie konieczności zleci powiększenie otworów wrzutowych w pojemnikach, gdzie będzie to konieczne. Dotychczas do Wydziału nie wpływały interwencje mieszkańców w zakresie zbyt małych otworów wrzutowych w nowo wymienionych pojemnikach.
2 0
Niech miasto,spółdzielnie dzierżawiące pojemniki czy firma wywoząca odpady wprowadzą cykliczne czyszczenie pojemników ze dwa razy w roku np.karcherem bo stan czystości pojemników jest straszny.Przeciez od kilku ,kilkunasu lat jak postawiono te pojemniki na śmieci nikt o to nie dbał a estetyka kontenerów pozostawia wiele do życzenia.
3 0
A na przykład odpady bio idą do osobnego pojemnika a później przyjeżdża zwykła śmieciarka i to bio pakują do śmieci zmieszanych. Wszystko to jest fikcja!
0 0
Pan wybaczy Panie kierowniku wydziału ekologii ale *%#)!& pan piramidalne bzdury Dziwne jest gdy ludzie na kierowniczych stanowiskach podejmują idiotyczne decyzje i jeszcze tych decyzji bronią może pan nie wie Panie kierowniku wydziału ekologii ale są pojemniki na plastik większe niż tylko butelki