Nowe sygnalizacje świetlne przy alei Jana Pawła II i ulicy Polnej

Powiat ostrowiecki zamierza pozyskać z ?Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 -2020? środki na budowę sygnalizacji świetlnej przy alei Jana Pawła II i ulicy Polnej. Jest szansa, że jeszcze w tym roku na dwóch przejściach, gdzie często dochodzi do potrąceń pieszych, a nawet miał miejsce wypadek śmiertelny, zasadniczo poprawi się bezpieczeństwo pieszych i komfort jazdy kierowców.
Nowatorskie rozwiązanie
Powiat ostrowiecki chce uzyskać 100 tys. zł na budowę sygnalizacji na przejściu dla pieszych przy alei Jana Pawła II, usytuowanym na wysokości bazy MPK. Mają stanąć cztery maszty sygnalizacji świetlnej wraz z kamerami monitorującymi oraz pętlą indukcyjną, wzbudzającą zmianę świateł. Wykonane zostanie oznakowanie pionowe oraz poziome w barwach biało-czerwonych. To nowatorskie rozwiązanie na drogach powiatowych, bo przecież sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych będzie zlokalizowana poza skrzyżowaniem.
Aleja Jana Pawła II, to niezwykle ruchliwy odcinek powiatowej arterii, na którym dochodziło w przeszłości do wypadków z udziałem pieszych. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. w rejonie przejścia doszło do 6 zdarzeń z udziałem pieszych, w wyniku których 5 osób zostało rannych. Przyczyną tych wypadków było nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu. Przejście dla pieszych na tym odcinku alei Jana Pawła II sąsiaduje z jednej strony z wyjazdem z pasażu handlowego, z drugiej zaś z wjazdem na teren bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Często korzystają z niego osoby starsze i niepełnosprawne. W pobliżu zlokalizowane są trzy przychodnie wraz z aptekami, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości i kościół. Tymczasem ten odcinek drogi od strony Kielc stanowi szlak komunikacyjny do Huty Celsa. Co prawda pomalowano na biało -czerwono pasy poziome oraz postawiono znak informujący o ograniczeniu prędkości do 40 km/h, ale nie wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa pieszych, o czym przekonują się mieszkańcy osiedli Pułanek i Słonecznego.
Jak podkreśla Jerzy Wrona, naczelnik Wydziału Dróg w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim, tego rodzaju sygnalizacja na przejściu nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywizuje się – wtedy gdy jest potrzebna – poprzez naciśnięcie przycisku przez pieszego. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo przejścia przez ulicę pieszym i ułatwia kierowcom respektowanie ich praw.
Czerwone i zielone koło kościoła
Powiat, także za 100 tys. zł, chce zamontować sygnalizację świetlną wzbudzaną na przejściu dla pieszych przez ulicę Polną w Ostrowcu Świętokrzyskim, usytuowanym naprzeciwko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To także ruchliwy odcinek drogi, bo w pobliżu znajdują się placówki oświatowe, przedszkole, żłobek, kompleks sportowy ?Orlik?, a także sklepy. W okresie od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2018 r. w rejonie przejścia doszło do 6 zdarzeń z udziałem pieszych, w wyniku których 4 osoby zostały ranne, natomiast jedna osoba zginęła na miejscu.
W tym miejscu planuje się budowę 4 masztów sygnalizacji świetlnej, w tym dwóch wysięgnikowych z montażem 10 latarni sygnalizacyjnych, a także kamer monitorujących i pętli indukcyjnych dla pojazdów. Znaki pionowe ustawione mają być po obu stronach jezdni na dojeździe do przejścia dla pieszych. Sygnalizacja będzie tak, jak ta przy alei Jana Pawła II, wzbudzana przyciskiem przez pieszych uczestników ruchu.

Print Friendly, PDF & Email

6 thoughts on “Nowe sygnalizacje świetlne przy alei Jana Pawła II i ulicy Polnej

 • 28/01/2019 at 08:35
  Permalink

  z tych funduszy należałoby wyodrębnić kwotę na likwidację istniejących”inteligentnych” sygnalizacji świetlnych bo są one utrapieniem tak dla pojazdów jak i dla pieszych , stary system czyli odpowiednio ustawiony czas świecenia + synchronizacja z następnymi światłami dużo dużo lepiej się sprawdzały w życiu o czym chyba powinien wiedzieć p.Wrona bo piastuje to stanowisko wiele lat i chyba chce udogodnień a nie utrudnień

  Reply
 • 28/01/2019 at 09:36
  Permalink

  Te inteligentne światła to jakiś dramat, są tak inteligentne że nie raz całe skrzyżowanie stoi i nikt nie jedzie, tylko pas na którym nikogo nie ma

  Reply
 • 28/01/2019 at 09:37
  Permalink

  Proponuję jeszcze kilka skrzyżowań ze światłami, generalnie z każdego osiedla przy wyjeździe światła, a co tam

  Reply
 • 28/01/2019 at 09:38
  Permalink

  Te inteligentne są takie świetne że co chwila całe skrzyżowanie stoi tylko pas ruchu na którym nikogo nie ma jest puszczony

  Reply
 • 28/01/2019 at 13:50
  Permalink

  A ja proponuję światła na JP II i Polnej przy każdym przejściu dla pieszych – czyli co 100-200 metrów. Co tam kierowcy, oni i tak zawsze są winni. A piesi zamiast czekać na zielone będą przechodzić w miejscu niedozwolonym 20 m obok.

  Reply
 • 30/01/2019 at 20:21
  Permalink

  Pobudowali autostrady w mieście. Kierowcy nie zważają na pieszych. Nie raz tam dojdzie jeszcze do tragedii. W mieście takim jak Ostrowiec powinny być wąskie ulice i jak najmniej świateł. Autostrady to mają łączyć miasta i regiony ze sobą a nie sklep z mieszkaniem Janusza.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *