Bieg Wilczym Tropem? upamiętni Żołnierzy Wyklętych

W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego odbyła się kolejna konferencja poświęcona organizacji ostrowieckiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Jego organizatorem jest funkcjonujące przy SMS Stowarzyszenie ?Szkoła Mistrzów?, a w całym kraju Fundacja Wolność i Demokracja. W Ostrowcu bieg będzie poświęcony pamięci generała Antoniego Hedy ?Szarego?, honorowego obywatela naszego miasta. Na starcie spodziewany jest udział jego córki, Teresy Hedy-Snopkiewicz.
Uczestnikom biegu będą towarzyszyli wojskowi różnych formacji, służący w naszym regionie. W przygotowanie włączyli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a także Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz jednostek z Sandomierza i Niska. Służby mundurowe zaprezentują pokazy sprzętu i umiejętności. Będzie można poznać specyfikę tej służby. Uczestnicy i obserwatorzy biegu obejrzą m.in. pokazy rozminowania terenu i walki wręcz. Będą mogli też skosztować wojskowej grochówki i zobaczyć wojskowe uzbrojenie, w tym pojazdy opancerzone.
Bieg, w organizację którego zaangażował się także przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej senator Jarosław Rusiecki, odbędzie się 3 marca, w niedzielę, na Gutwinie. Start zaplanowano na godz. 12. Uczestnicy będą rywalizować na dwóch dystansach: 10 kilometrów oraz symbolicznym ? 1963 metrów. W 1963 roku został zabity ostatni z żołnierzy niezłomnych. Biegacze w ramach pakietu startowego, którego zakup kosztuje 30 zł, otrzymają koszulkę z wizerunkiem Antoniego Hedy ?Szarego?, chip z pomiarem czasu i medal. Organizatorzy spodziewają się, że na starcie stanie około 250 biegaczy i tyleż tez przygotowali pakietów startowych.
Bieg patriotyczny, ale także propagujący aktywność sportową, cieszy się sporym zainteresowaniem, do tego stopnia, że zamknięto już listę chętnych. Wojskowi, którzy włączyli się w jego organizację zapewniają, że wszystko już zostało zapięte na ostatni guzik, a senator chce, by bieg stał się cykliczny i był kontynuowany w najbliższych latach.
Przypomnijmy, że organizację Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?, wzorem lat ubiegłych, zaangażowane jest Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2013 im. mjr Jana Piwnika ?Ponurego?. 1 marca o godz. 17 w Domu Parafialnym Michael odbędzie się pokaz filmu ?Więzy krwi? oraz spotkanie z jego reżyserem, Dariuszem Walusiakiem. Natomiast na 2 marca, godz. 17, zaplanowany został IV Marsz ?Tropem Wilczym ? 1963?. Zebrani wyruszą spod Kolegiaty p.w. świętego Michała, gdzie złożą wieńce pod pomnikiem AK, na Rondo NSZ, na którym z kolei zapalą znicze.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *