Powiat opatowski przejmuje szpital

W miniony czwartek powiat opatowski podpisał porozumienie ze spółką Centrum Dializa, na mocy którego 1 kwietnia 2019 r. przejmie pełną kontrolę nad szpitalem.
Podpisanie porozumienia poprzedziła sesja Rady Powiatu, na której radni jednogłośnie zgodzili się na działania starostwa zmierzające do przejęcia szpitala. Szpital rozpocznie swoją działalność pod hasłem ?Szpital opatowski od nowa?.
Spółkę Centrum Dializa reprezentowali dyrektor zarządzający Ryszard Muc oraz Witold Rozmarynowski, prezes zarządu.
– Nie było żadnych zastrzeżeń, bo warunki umowy były doprecyzowane – mówi starosta opatowski Tomasz Staniek. Zabezpieczają interesy powiatu i pacjentów.
Spółka ma także wpłacić 300 tys. zł na konto starostwa. Pieniądze mają zostać wydane na naprawę odnotowanych usterek sprzętu. Drugim ważnym punktem jest przejęcie wszystkich pracowników.
– Trzecim istotnym zapisem jest przejęcie szpitala cesją, co oznacza, że pacjent nie odczuje na przełomie marca i kwietnia, że zmienił się podmiot prowadzący szpital ? podkreśla starosta. Dużym wsparciem w dążeniu do przejęcia szpitala wykazali się: dyrekcja świętokrzyskiego oddziału NFZ, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, a także najbliżsi współpracownicy.
Radni PSL na sesji wyrazili zaniepokojenie zmniejszoną liczbą miejsc na poszczególnych oddziałach. Przypomnieli, że poprzedni zarząd nie przejął szpitala tylko dlatego, że nie doszło do porozumienia między Centrum Dializa, a Narodowym Funduszem Zdrowia.
-Rada poprzedniej kadencji próbowała zrobić to, co próbujemy zrobić dzisiaj – mówił na sesji radny Zbigniew Wołcerz. Zakończyło się to niestety niepowodzeniem i dlatego cieszę się, że jesteśmy w punkcie, aby zakończyć tę drogę przez mękę sukcesem.
Z. Wołcerz dodał, że to co działo się w szpitalu, wpływało na bezpieczeństwo mieszkańców.
-Drastycznie zmniejszono liczbę łóżek – mówił. Na oddziale wewnętrznym zamiast 60 łóżek jest 20, na chirurgii zamiast 33 łóżka, jest 13 łóżek, na oddziale noworodkow ym z 13 miejsc pozostało 1 miejsce. Oddział ginekologiczny z 25 łóżek ma 6 miejsc.
Starosta opatowski poinformował, że przed przejęciem należy także uregulować zobowiązania powiatowej spółki Top Medicus. Jak się okazuje, od 2014 r. na spółce ciążą wysokie koszty zobowiązań, które powstały w czasie remontu szpitala. W tej sprawie toczą się także sądowe postępowania.
-Prawdopodobnie rada podejmie decyzję o przejęciu 6-milionowego kredytu, ponieważ Top Medicus nie może funkcjonować z tym kredytem. Powiat będzie spłacał kredyt, bo go poręczał – mówił Tomasz Staniek. 3 mln zł z budżetu powiatu wpłynie na konto Top Medicus na rozruszanie działalności. Kredyt spłacony będzie do 2027 r. Powiat jest w dobrej kondycji finansowej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *