W partnerstwie łatwiej. Gmina i powiat realizują kolejne wspólne przedsięwzięcia

Ostrowieccy radni opowiedzieli się jednogłośnie za zawarciem umowy o partnerstwie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski ze Starostwem Ostrowieckim w celu realizacji II etapu projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim?. Oba samorządy podpisały również umowę dotyczącą przekazania Gminie Ostrowiec Świętokrzyski zadania Powiatu Ostrowieckiego w zakresie ochrony budynków administracyjnych przy ulicy Iłżeckiej i przy ulicy Wardyńskiego.

O transporcie zdecydują dwa samorządy

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski wspólnie ze Starostwem Powiatowym złożą wniosek o dofinansowanie do konkursu ?Efektywna i zielona energia? w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 2020 dla II etapu projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim? w ramach, którego możliwe byłoby zrealizowanie: m.in. przebudowy dróg powiatowych, budowy ciągów pieszo- rowerowych, modernizacji i budowy oświetlenia energooszczędnego, montaż wiat przystankowych i tablic informacji przystankowej, oraz to co najbardziej interesuje mieszkańców zakup autobusów.

– Chcemy, aby drugi etap projektu ?Ekologiczny transport miejski Ostrowca Świętokrzyskiego? był realizowany równocześnie z pierwszym- wyjaśnia wiceprezydent Dominik Smoliński. Składa się na niego zakup dodatkowych autobusów hybrydowych dla operatora usług transportu publicznego na terenie miasta, jak również montaż kolejnych wiat, a także tablic informacji przystankowej. Ważnym jego elementem jest przebudowa i modernizacja dróg 11 Listopada czy Samsonowicza, gdzie pojawi się nowy ciąg rowerowo- pieszy. Oba etapy projektu są tak skorelowane, aby można było realizować zaplanowane działania.

W projekcie, którego całkowita wartość ma wynieść około 22 mln. złotych z czego szacowane dofinansowanie to ponad 16 mln. zł  pojawią się ponadto: energooszczędne oświetlenie, ścieżki rowerowe, czy zupełna nowość w naszym mieście, a mianowicie buspasy.

Pierwszy etap projektu ?Ekologiczny transport miejski Ostrowca Świętokrzyskiego? jest na etapie odbioru programu funkcjonalno- użytkowego m.in. na budowę bazy i dróg dojazdowych do niej, a także wprowadzenia systemów bike & ride i park & ride. Najbliższe miesiące przyniosą przetargi na realizację tych przedsięwzięć w systemie; ?zaprojektuj i wybuduj?. W ostatnim kwartale tego roku winny zostać ogłoszone przetargi na zakup nowych autobusów.

 Strażnicy już w starostwie

Funkcjonariusze Straży Miejskiej już czuwają nad bezpieczeństwem w budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak i wicestarosta Andrzej Jabłoński.

? To jest kolejny dowód na dobrą współpracę pomiędzy miastem, a powiatem ? mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Mamy jedno miasto i chcemy, aby na każdym kroku były widoczne efekty współpracy. To jest drugie porozumienie. Pierwsze dotyczyło przejęcia w zarządzanie dróg powiatowych przez miasto. Jest to więc kolejne porozumienie zawarte pomiędzy miastem, a powiatem i na pewno nie ostatnie.

Od tej pory w systemie trzyzmianowym, przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę strażnicy miejscy w formie stacjonarnej ochraniać będą budynek przy ulicy Iłżeckiej oraz w przypadku zaistniałych konieczności interweniować będą w formie patrolu zarówno przy ulicy Iłżeckiej, jak i przy ulicy Wardyńskiego.

? Ja bardzo serdecznie dziękuję za tę inicjatywę i zawarte porozumienie ? mówi Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak. Pomoc miasta dla powiatu jest konkretna i widoczna. Teraz zamiast portierów porządku w budynku starostwa będzie pilnować profesjonalna formacja. Chciałam podkreślić, że na obrady sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego na pewno nie będziemy zatrudniać firmy ochroniarskiej, jak to bywało podczas poprzedniej kadencji. Na sesję ma prawo przyjść każdy obywatel.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *