Znamy szczegóły funduszu drogowego. Ile dla Ostrowca?

Blisko 240 milionów złotych przeznaczono dla regionu świętokrzyskiego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. O zasadach naboru poinformowała przed tygodniem wojewoda Agata Wojtyszek.

Na wsparcie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dla województwa świętokrzyskiego w 2019 roku przeznaczono kwotę 239 634 265,95 zł, w tym kwotę 179 952 573,95 zł do zakontraktowania w ramach obecnie ogłoszonego naboru. W tej kwocie zawiera się wartość 59 027 302,91 zł na zadania wieloletnie.

Dofinansowanie jednego zadania może wynieść do 30 milionów złotych. Wysokość dofinansowania wyniesie od 80 do 50 % kosztów kwalifikowalnych w zależności od poziomu dochodu danej jednostki samorządu terytorialnego. Obecnie Gmina Ostrowiec Świętokrzyski jest na etapie przygotowywaniu wniosków przeznaczonych do realizacji.

– Wnioski możemy składać do 12 kwietnia br.- mówi wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Dominik Smoliński. Mamy do wyboru projekty jednoroczne, czyli te realizowane do 12 miesięcy, jak i te realizowane w cyklu wieloletnim. Poziom wysokości dofinansowania dla poszczególnych gmin zostanie określony po zebraniu wszystkich wniosków.

Jak słyszymy ostrowiecki samorząd ma gotowych kilka dokumentacji projektowych razem z niezbędnymi pozwoleniami, które umożliwiają rozpoczęcie i zakończenie realizacji już w tym roku kalendarzowym.

Na tę chwilę jednak za wcześnie, aby skupić się na konkretach, bo można będzie gotowych od 3 do 5 takich realizacji.

Fundusz Dróg Samorządowych jest instrumentem wsparcia finansowego dla inwestycji na drogach publicznych gminnych i powiatowych. Fundusz przewiduje dofinansowanie zadań polegających na remoncie, przebudowie lub budowie dróg lokalnych, a także inwestycji w zakresie zadań mostowych i obronnych. Budżet Funduszu na lata 2019-2028 to 36 miliardów złotych i  jest to jak dotąd największy program rządowy budowy dróg gminnych i powiatowych w Polsce. Z dofinansowania będą mogły skorzystać jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *