Myjni samochodowej nie będzie

W miejsce u zbiegu ulic Bałtowskiej i Targowej udałam się na prośbę mieszkańców.
Niespełna kilka tygodni temu odbyło się tam spotkanie z właścicielami działek, którzy protestowali przeciwko planom utworzenia otwartej myjni samochodowej. Walka trwała ponad trzy lata.
Przypomnijmy, że właściciel, który nabył sąsiednią działkę, planował tu umiejscowienie punktu usługowo – handlowego wraz z myjnią samoobsługową, działającą 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy obawiali się, że ich życie zamieni się w koszmar. Ruszyły pisma do ostrowieckiego Urzędu Miasta, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, wreszcie do wojewody świętokrzyskiego. Mieszkańcy zaskarżyli wydaną decyzję, a SKO zwróciło uwagę na liczne wady przy jej podjęciu. W protest włączyli się ostrowieccy parlamentarzyści oraz radni miejscy KWW J. Górczyńskiego z tego terenu, wspierając mieszkańców.
-Usługa myjni jest w konflikcie z funkcją mieszkalną. Powoduje hałas i zanieczyszczenie powietrza w postaci chemicznej bryzy wodnej i rozprzestrzeniające się na sąsiednie posesje zanieczyszczenie wody i ziemi. Oddziaływanie myjni stanowi uciążliwość dla mieszkańców. Na podobne problemy w innych miejscowościach zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny, zajmując stanowisko, że tego typu myjnie nie powinny być lokalizowane w tak bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, przy czym nie są to usługi pierwszej potrzeby ? czytam w interpelacji złożonej 22 stycznia 2019 r. przez radnego Marka Giemzę.
Do marca br. trwały wymiany pism pomiędzy mieszkańcami, a zainteresowanymi instytucjami. Właściciele działek odetchnęli z ulgą, kiedy otrzymali informację, że inwestor wycofał się z planowanych działań. W związku z powyższym ostrowiecki urząd umorzył postępowanie administracyjne w sprawie wydania warunków zabudowy dla planowanych tam inwestycji. Jednak mieszkańcy zapewniają, że będą obserwować sąsiednią działkę i nie pozwolą na inwestycje, które będą zakłócać ich spokój i szkodzić zdrowiu. Wszyscy zainteresowani złożyli wnioski do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, aby mogli w przyszłości być stroną i mieć możliwość reagowania w razie konieczności.
Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy mogą spać spokojnie i cieszyć się uprawianiem kwiatów i krzewów wokół swoich domów.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Myjni samochodowej nie będzie

  • 19 kwietnia 2019 at 18:38
    Permalink

    I dzie ja swoje nowe 15letnie BMW umyjem ??

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *