Climatic wraca do korzeni. W Ostrowcu Świętokrzyskim znów powstają szpitale

Firma Climatic, mająca swą siedzibę na Starej Hucie w Ostrowcu Świętokrzyskim, wróciła niejako do korzeni, realizując dwie najnowsze inwestycje w systemie budownictwa modułowego na potrzeby obiektów medycznych.
– Pełen proces prefabrykacji, zarówno w przypadku szpitala w Łodzi, jak i w Opolu, został zrealizowany w naszym zakładzie w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówi Łukasz Zawadzki z firmy Climatic. Climatic zrealizował część modułową realizacji, dostarczając prefabrykowane moduły wraz z wyposażeniem, systemami integracji sal operacyjnych oraz BMS. I tak, Climatic zakończył fazę modułową rozbudowy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi. W ramach realizacji został wybudowany nowy, trzykondygnacyjny budynek szpitalny o powierzchni 2.400 m kw. Szpital został powiększony ponadto o nowy oddział intensywnej terapii i blok operacyjny z czterema salami chirurgicznymi oraz jedną salą operacyjną hybrydową. Powstały nowe sterylizatornia oraz wentylatornia. Do szpitala zostało dostarczone pełne wyposażenie, a sam obiekt został połączony łącznikiem z niemal stuletnim gmachem szpitala.


Nie dość tego, firma Climatic wykonała część modułową nadbudowy szpitala SP ZOZ MSWiA w Opolu. Realizacja obejmowała nadbudowę 5. piętra budynku szpitala z przeznaczeniem na blok operacyjny w systemie modułowym, wraz z wykonaniem pełnej infrastruktury medycznej. Zostały powiększone oddziały anestezjologii i intensywnej terapii. Nowe piętro szpitala zostało wyposażone w sprzęt medyczny. W ramach realizacji powstało 5 nowych sal operacyjnych. Nowe piętro szpitala składa się z około 25 modułów, z których każdy waży około 30-45 ton. Wykonanie nadbudowy budynku było możliwe dzięki zastosowaniu technologii budownictwa modułowego. Czas realizacji inwestycji wyniósł około 12 miesięcy.


– System modułowy wyjątkowo sprawdza się w obiektach medycznych ze względu na niską uciążliwość prac budowlanych oraz prefabrykację, gwarantującą wysokie możliwości stosowania systemów integracji oraz zarządzania budynkiem- przypomina Łukasz Zawadzki z firmy Climatic. Budynki medyczne cechuje znacznie wyższe zaawansowanie techniczne, niż choćby w przypadku budownictwa mieszkalnego. W przypadku każdej takiej inwestycji musi zostać spełniony szereg rygorystycznych norm, a prefabrykacja ułatwia nam sprostanie tym normom poprzez większą kontrolę nad kluczowymi tutaj pracami instalacyjnymi, które zresztą również są prefabrykowane. Technologia modułowa doskonale odpowiada potrzebom takich realizacji, co zdaje się potwierdzać rosnący wzrost zainteresowania naszą technologią.
Firma Climatic nie tak dawno zmieniła się z tej, która specjalizowała się tylko w budownictwie medycznym na taką, która specjalizuje się w ogólnie rozumianym budownictwie modułowym. Przykłady z Niemiec i Skandynawii, a także naszego kraju potwierdzają, że moduły pasują zarówno do szpitali, ale także w przedsięwzięciach dla edukacji, wojska, gdzie trzeba ograniczyć pracę ludzi, ale także i w mieszkaniówce. Wizytówką firmy w Ostrowcu Świętokrzyskim jest świetlica osiedlowa w sąsiedztwie Orlika na Kolonii Robotniczej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *