Czy egzamin dla ósmoklasistów był trudny?

532 uczniów klas ósmych szkół podstawowych przystąpiło do egzaminów kończących szkołę podstawową.
Młodzież pisała egzamin z języka polskiego, matematyki i z języka obcego.
Jak zapewnia naczelnik wydziału edukacji Jan Bernard Malinowski, pomimo trwającego strajku nauczycieli egzaminy przebiegły spokojnie, bez zakłóceń. W każdej ze szkół udało się skompletować komisje. Dyrektorzy nie zgłaszali żadnych problemów.
Odwiedziliśmy PSP Nr 7, gdzie do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 66 uczniów. Jak mówi dyrektor Rozalia Machnicka, wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi procedurami. Uczniowie weszli do przygotowanych sal o godzinie 9. Egzamin trwał 120 minut. Ósmoklasiści pisali rozprawkę lub opowiadanie do wyboru oraz rozwiązywali zadania otwarte. Temat rozprawki dotyczył wyboru pomiędzy sercem, a rozumem w oparciu o lektury: ?Mały książę? lub ?Kamienie na szaniec?. Najwięcej trudności uczniom przysporzyły zadania otwarte. Opinie o egzaminie były różne. Większość pytanych przez nas uczniów spodziewała się łatwiejszych pytań testowych. Mało zadań dotyczyło gramatyki. Jak oceniają poloniści, egzamin był trudniejszy niż na poziomie gimnazjalnym.
W PSP Nr 4 egzaminy także przebiegły spokojnie. Przystąpiło do niego 48 uczniów z dwóch klas ósmych. Jak mówi dyrektor, Agnieszka Batóg, uczniowie wychodzili zadowoleni z języka polskiego, natomiast matematyka przysporzyła im nieco trudności.
Mieli do rozwiązania 21 zadań, w tym 15 zamkniętych i 6 otwartych. I choć zagadnienia były omawiane na lekcjach, to jednak uczniowie spodziewali się łatwiejszych zadań. Egzaminy z języków obcych, zdaniem pytanych przeze mnie uczniów, przebiegły pomyślnie. Tu nikt nie był zaskoczony. Jeśli uważnie pracował na zajęciach szkolnych, nie miał problemu z rozwiązaniem testów. Wyniki egzaminów poznamy w połowie czerwca. Dla tych, którzy z usprawiedliwionych powodów nie uczestniczyli w egzaminie, będzie ustalony dodatkowy termin.

Mateusz Nowak
Wybrałem rozprawkę, pisałem w oparciu o ?Kamienie na szaniec?. Uważam, że w życiu należy kierować się sercem. Z nieobowiązkowych lektur wybrałem Harrego Pottera. Jestem zadowolony z egzaminu. Będzie dobrze.

 

 

 

 

 

Amelia Wilk
Zaskoczeniem może był ?Mały książę?, bo to raczej łatwa lektura. Jednak już nieco trudniej było z tekstem o kinematografii, gdzie pojawiły się podchwytliwe pytania. Nie wiem czy bardziej lubię język polski czy matematykę, chyba ogólnie wszystko razem. Jeśli ktoś dobrze powtórzył materiał, nie miał problemu z egzaminem

 

 

 

 

 

Marek Popek
Jestem zadowolony. Nie było aż takie trudne. Trzeba było trochę się zastanowić. Wybrałem rozprawkę i oczywiście w życiu kieruję się sercem. Bardziej chyba lubię matematykę i języki obce, ale oczywiście solidnie się przygotowałem ze wszystkiego. Powtarzałem cały materiał i jestem dobrej myśli.

 

 

 

 

 

Aleksandra Wiączek
Myślę, że egzamin z języka polskiego był trudniejszy od poziomu gimnazjalnego. Wybrałam rozprawkę i ?Małego księcia?. Uważam, że uczucia rządzą człowiekiem, więc kieruję się w życiu sercem. Matematyka nie należała do łatwych. Zdecydowanie prościej było na egzaminach próbnych. Wszystkie zagadnienia omawialiśmy na lekcjach, jednak spodziewałam się zadań z mniejszym stopniem trudności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *