Ostrowiecki Browar Kultury. Efekt prac jest imponujący

– Ostrowiecki samorząd winien zgłosić Browar Saskich na konkurs z zakresu rewitalizacji zabytkowych budynków, bowiem efekt prac jest imponujący ? mówi architekt Grzegorz Dresler z firmy Dresler Studio Architektura i Urbanistyka z Krakowa, która odpowiedzialna była za przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego, szczegółowej koncepcji programowo przestrzennej, projektu aranżacji wnętrz oraz analiz związanych z wariantami przebudowy i remontu dawnego browaru.

Krakowski architekt, którego biuro może pochwalić się bogatym portfolio zrealizowanych przedsięwzięć, przyznaje, że Ostrowiecki Browar Kultury był olbrzymim wyzwaniem.
– Trudność tego zadania polegała na tym, że bardzo duży kompleks budynków poprzemysłowych był w bardzo złym stanie technicznym i wymagał od nas bardzo dużego zaangażowania, aby sprostać postawionym nam wyzwaniom – mówi Grzegorz Dresler. Najtrudniejsze były zmiany funkcji budynków i zmiany konstrukcyjne, którym należało poddać budynki, z uwagi chociażby na drewniane konstrukcje. Stąd likwidacja części stropów i zupełnie nowy projekt wnętrz budynków tworzących Ostrowiecki Browar Kultury. Dlatego też pojawiły się pomieszczenia o nowych wysokościach niż miało to miejsce w pierwotnym przemysłowym kompleksie budynków.


Sama koncepcja architektoniczna zakładała, że wewnątrz swą siedzibą znajdą trzy instytucje kultury: Miejska Biblioteka Pedagogiczna, Biuro Wystaw Artystycznych i Miejskie Centrum Kultury.
– Czytelnia biblioteki znajdzie się na dwóch poziomach, a jej wyróżnikiem będzie antresola z rzędami regałów z książkami. Chcieliśmy, żeby była to nowoczesna biblioteka, gdzie każdy może podejść do regałów i samodzielnie wybrać książki. Ciekawie prezentuje się też część biblioteczna dla dzieci i młodzieży zlokalizowana na poddaszu, chociażby z tego powodu, iż będzie ona oświetlona przez liczne okna dachowe, co da efekt bardzo jasnych przestrzeni – wylicza krakowski architekt. Miejskie Centrum Kultury wzbogaci się o dużą wielofunkcyjną salę, która pierwotnie w latach 80 – tych miała być przestrzenią teatralną, teraz będzie można tu wystawiać sztuki, organizować koncerty lub wystawy. Ją z kolei wyróżnia wysokość aż trzech kondygnacji. Na parterze powstała też mała sala teatralna, która również świetnie nada się na projekcje filmowe. Architektom udało się umiejętnie włączyć w stare poprzemysłowe wnętrza nowoczesne rozwiązania.
-Świetnie, że obecnie nie widać różnicy pomiędzy starą architekturą, a nowymi pomysłami, które musieliśmy wprowadzić, jak chociażby dodatkowe klatki schodowe, czy korytarze – słyszymy.
Architekt Grzegorz Dresler otwarcie stwierdza, że powstały Ostrowiecki Browar Kultury to perełka architektoniczna nie tylko w skali miasta, regionu, a śmiało można to stwierdzić – kraju. Tak udana realizacja to także wielkie zaangażowanie ze strony pracowników Urzędu Miasta, którzy nadzorowali lokalną inwestycję, bez pracy tych fachowców budynek nie wyglądałby tak atrakcyjnie -podkreśla architekt.
-Ta realizacja jest na bardzo wysokim poziomie jeśli chodzi o wygląd, czyli efekt końcowy, a także skalę przebudowy. Nie mamy tu do czynienia z małym obiektem, tylko zespołem kilku połączonych budynków- uważa. Panujące trendy przy rewitalizacji poprzemysłowych budynków skupiają się na uwydatnieniu materiałów, z których obiekt powstał, stąd też nasze nastawienie, aby właśnie tradycyjna czerwona cegła stanowiła o charakterze obiektu. Po udanej realizacji stuletnia cegła buduje historię i nastrój tego obiektu kultury.
Dresler Studio Architektura i Urbanistyka z Krakowa wygrało również konkurs na zagospodarowanie dziedzińca Browaru, wraz z ogrodem sensorycznym, a obecnie skupia się nad obiektem kina ?Etiuda?, w którym mają znaleźć się odnowiona sala kinowa oraz wnętrza dla potrzeb m.in. Centrum Tradycji Hutnictwa, gdzie pojawi się atrakcyjna multimedialna wystawa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *