Pakiet klimatyczny to wyrok z odsiadką dla przemysłu!

-Według związkowych ekspertyz, ceny energii elektrycznej po wejściu w życie pakietu klimatycznego wzrosną od 40 do nawet 60%.

To dla takiego przedsiębiorstwa, jak elektryczna huta w Ostrowcu, stanowi poważne zagrożenie, gdyż lwią część kosztów dla niej stanowią właśnie opłaty za energię. O skutkach wzrostu cen energii elektrycznej ?Solidarność? trąbi od co najmniej 2016 roku. I co?
-I nic. Mimo, iż np. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował nasze postulaty, to niewiele zrobiono, by wdrożyć je w życie ? mówi przewodniczący Sekcji Hutnictwa NSZZ ?Solidarność?, Andrzej Karol. ?Mamy satysfakcję, że rozpoczęliśmy całą dyskusję o skutkach wprowadzenia w życie pakietu klimatycznego, ba, sami wykonaliśmy niezbędne opracowania. Dyskusja przewinęła się przez wszystkie szczeble dialogu społecznego, ale ? o dziwo ? nie jest kontynuowana.


-Z jakiej powodu? Przecież tyle mówiono o obniżeniu opłaty jakościowej i przejściowej, a także rekompensatach za tzw. gotowość energetyczną do czasowych wyłączeń energii.
-Z ośmiu punktów wypracowanych przez wojewódzkie rady dialogu społecznego zrealizowano zaledwie jeden. Nic dziwnego, że cała branża hutnicza wyraża zaniepokojenie. Jest źle, a bez konkretnych działań skutek będzie niezwykle bolesny dla hut i zakładów energochłonnych. Dziwi to, że nasz rząd jest w tej materii tak opieszały, tym bardziej że zachodnie gospodarki już zaczynają mechanizmy ochronne wdrażać w życie.
-Co gorsze, zaprzestaliśmy dialogu?
-Od roku, jako związek zawodowy, staramy się o to, by kontynuować rozmowy trójstronne wokół problemów hutnictwa. Jeździmy do Warszawy, ale zawsze brakuje albo przedstawicieli któregoś z ministerstw, albo po prostu kompetencji, by mówić o konkretnych rozwiązaniach. Niektóre osoby ograniczają się jedynie do tego, że tłumaczą nieobecność któregoś z ministrów. Ostatnio, co nas wyjątkowo zbulwersowało, zaproponowano nawet zmianę regulaminu pracy zespołu, polegającą na ograniczeniu liczby spotkań z kwartalnych na półroczne. Szkoda, że nie zaproponowano, byśmy się w ogóle spotykali raz w roku? Dlatego też brakuje merytorycznych rozmów, które pozwoliłyby na konstruowanie konkretnych, najbardziej korzystnych rozwiązań dla przemysłu.
-Czy, pana zdaniem, rząd w tym roku podejmie decyzje o rekompensatach dla przedsiębiorstw energochłonnych za planowany wzrost cen energii?
-Trudno się tego spodziewać. Podzielam opinie, że pakiet klimatyczny to wyrok z odsiadką dla polskiej gospodarki. My postulujemy, by podpisana przez rząd polski umowa została renegocjowana, ale wydaje się, że wejście w życie pakietu jest już nieodwracalne i nieuchronne. Szkoda, że na dodatek nie robimy nic, by chociaż ratować konkurencyjność naszych hut.
-Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Pakiet klimatyczny to wyrok z odsiadką dla przemysłu!

 • 07/05/2019 at 08:32
  Permalink

  Przecież niedawno premier Morawiecki kilkakrotnie i głośno zapewniał że ceny energii elektrycznej nie wzrosną ! Czy Solidarność mu nie wierzy ?

  Reply
 • 07/05/2019 at 10:50
  Permalink

  Przecież minister energii Tchórzewski z okazji 100 lecia niepodległości złożył ?Akt Zawierzenia Energetyków Polskich Matce Bożej Królowej Polski?. Czyżby to nie wystarczyło?

  A zupełnie poważnie tak to jest krajem rządzi były bankier na spółkę z innymi nawiedzonymi, którzy marnują czas na jakieś religijne gusła, zamiast słuchać ekspertów, którzy od dawna mówili, że bez elektrowni atomowych i wspierania OZE będzie bardzo zle.

  Reply
  • 07/05/2019 at 16:14
   Permalink

   Dokładnie jak pisze „hmm”.
   Nowa Huta już zawiesiła produkcję w związku z opłatami energetycznymi, w kolejce zapewne czeka ostrowiecka huta. Tak samo jak ceny paliw miały wziąć na siebie spółki paliwowe tak samo należy się spodziewać, że za moment koncerny energetyczne będą chciały odrobić swoje straty, podnosząc ceny np. po wyborach.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *