Hutnicy świętowali, ale?

Tym razem w Bałtowskim Zapiecku odbyły się uroczyste obchody Dnia Hutnika zorganizowane przez Celsę Huta Ostrowiec oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce- koło przy Hucie Ostrowiec. Nie obyło się bez ciekawych referatów, wręczenia odznaczeń, ślubowania młodych hutników, ale i politycznej utarczki z hutnictwem w tle.
Świetny rok dla ostrowieckiej Celsy
Całość uroczystości, którą zainicjował prezes ostrowieckiego kola SITPH Andrzej Sidowski w bardzo optymistycznym tonie podtrzymał Szymon Czechowski, Dyrektor Prawny Compliance i Relacji Zewnętrznych Celsy Huta Ostrowiec.
– Rok 2018 ostrowiecka Celsa kończy sukcesem z uwagi m.in. na świetną koniunkturę, z której skorzystaliśmy- akcentował. Nie bez znaczenia była tez absorpcja środków unijnych, ale nade wszystko najważniejsza była organiczna codzienna praca. Możemy pochwalić się zwiększeniem ilości wytopów przy równoczesnym zmniejszeniu zużycia elektrod oraz energii elektrycznej. Przez co Celsa stała się jednym z najbardziej efektywnym zakładem nie tylko w Polsce.
Dyrektor Szymon Czechowski przypomniał, że od czasu Huty Ostrowiec najważniejsza jest walka o przetrwanie.
– Przed nami szereg wyzwań nie tylko związany ze wzrostem cen energii, czy gazu, ale skomplikowana sytuacja rynkowa związana z importem stali spoza Unii Europejskiej- mówił dyrektor Celsy. Miejmy świadomość, że nasze państwo nie wspiera przemysłu energochłonnego, przez co przegrywamy z konkurencją z innych krajów.
Był czas na odznaczenia i życzenia
Podczas uroczystych obchodów Dnia Hutnika nie mogło zabraknąć wręczenia branżowych odznaczeń. I tak srebrną odznaką SITPH wyróżnieni zostali: Marta Jałocha, Anna Bełczowska- Mroczek, Mirosława Sarek i Paweł Kamiński, zaś srebrną NOT Andrzej Szczerba.
Zebrani upamiętnili również dwie rocznice: 85 lat Komisji Historii i Zabytków przy Zarządzie Głównym SIiTH, której inicjatorem był prof. Mieczysław Radwan, a także 100-lecie Akademii Górniczo Hutniczej, tutaj okolicznościowe dyplomy odebrał pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego prorektor Mirosław Karbowniczek.
– Cieszę się, że państwo docenili jubileusz naszej uczelni z której związany jestem już od 45 lat- przyznał profesor metalurgii Mirosław Karbowniczek.
Życzenia hutnikom złożyli wspólnie prezydent Jarosław Górczyński oraz starosta Marzena Dębniak.
– W jedności siła, dlatego też wspólnie jako samorząd powiatowy i gminny składamy najserdeczniejsze życzenia hutniczej braci- mówili.
Odczytano też m.in. listy okolicznościowe od senatora Jarosława Rusieckiego, wojewody Agaty Wojtyszek.
Widmo hutniczego kataklizmu
Świetny wykład dotyczący ?Wpływu wojny handlowej na sytuacje w przemyśle stalowym UE i w Polsce? wygłosił Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej. Mówił on m.in. o wpływie ceł na wyroby stalowe, jakie nałożyły Stany Zjednoczone, a także galopującym cenom energii, która może doprowadzić do zagłady hutnictwa w Polsce. Wg. zaprezentowanych prognoz już w 2020 roku cena energii z nieco ponad 300 może wzrosnąć nawet do 450 PLN za MWh.
– Może to doprowadzić do wygaszenia wszelkich pieców na stalowaniach elektrycznych- mówił. Nie przypadkowo też przed kilkoma dniami dotarła do nas informacja o wygaszeniu ostatniego wielkiego pieca w krakowskiej hucie. Niestety w Polsce nie mamy perspektyw, bo okopujemy się na swoich pozycjach budując kolejne bloki węglowe. A co z przemysłem wytwarzającym energię z elektrowni wiatrowych? Przecież ta energia jest tańsza od tej uzyskiwanej z węgla.
Burza nie tylko polityczna
Wystąpienie prezesa Stefana Dzienniaka, w którym pojawiły się akcenty piętnujące opieszałość rządu dotyczące pomocy dla polskiego hutnictwa stało się przyczynkiem do komentarzy zaproszonych gości.
– Mimo, że nie mogłem wysłuchać wykładów słyszałem, że mówiono w nim o wysokich cenach energii i pakiecie klimatycznym- mówił poseł Andrzej Kryj. Musimy się mierzyć ze wzrostem cen energii, ale nie zapominajmy, że nasi poprzednicy chcieli zamykać kopalnie. To co teraz przeżywacie w Celsie wynika z makroekonomicznych uwarunkowań.
Zdaniem posła Andrzeja Kryja wygaszenie wielkiego pieca w hucie w Krakowie to nie efekt wzrostu cen energii, czy wojny na cła ale działania inwestora, który zamierza skoncentrować się na produkcji hutniczej we Włoszech, gdzie zakupił zakład.
Bardzo ostro na te słowa zareagował Arkadiusz Bąk, radny Sejmiku Świętokrzyskiego, który w emocjonalnym wystąpieniu stwierdził, że nie można obecnej sytuacji w hutnictwie, przez stronę rządową, na nikogo zganiać, a teraz jest ostateczny czas na podjęcie poważnych rozmów o przyszłości branży w Polsce. Przywołał też przykład tego, jak udało się poprzedniej ekipie rządzącej dzięki wielkiemu zaangażowaniu rozwiązać problem z odwróconym VAT-em w hutnictwie.
– Wtedy też mogliśmy mówić, że Unia Europejska, że przepisy, ale należało siąść i się postawić się. Okazało się, że da się- mówił. Oczywiście trzeba mieć z kim rozmawiać.
Ślubowanie i spotkanie ?Pod Kadzią?
To już tradycja, że obchody Dnia Hutnika w Ostrowcu Świętokrzyskim kończą ślubowania młodych hutników. Tym razem w tym gronie znaleźli się: Kinga Gałka, Jakub Gontarczyk, Michał Jagiełło, Łukasz Minkina, Łukasz Tomaszewski oraz Piotr Zapała.
Całość sfinalizowało tradycyjne spotkanie ?Pod Kadzią? hutniczej braci.
Anna Mroczek, Paweł Słowiński

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *