Sukces Oli i Wiktorii

Dwie uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14 – Aleksandra Duda i Wiktoria Sadowska zakwalifikowały się do ogólnopolskiego projektu ?Letnia Szkoła Fizyki?, ogłoszonego i realizowanego przez Uniwersytet Warszawski.
Ich nauczycielka – Anna Kaczmarczyk poinformowała nas, że projekt służy poszerzaniu wiedzy z zakresu przyrody i fizyki, rozwijaniu zainteresowań i zdolności oraz pobudzeniu aktywności edukacyjnej dzieci i młodzieży. Jest on adresowany do najzdolniejszych uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski i będzie realizowany na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ola i Wiktoria będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych w pierwszym tygodniu wakacji. W czasie pięciodniowego turnusu Letniej Szkoły Fizyki prowadzone będą wykłady z dziedziny fizyki i astronomii oraz warsztaty w naukowych laboratoriach i na studenckiej Pracowni Technik Pomiarowych. Dziewczęta otrzymują również na czas trwania turnusu wsparcie w postaci noclegu i wyżywienia.
-Gdy dowiedziałam się od pani Kaczmarczyk o Letniej Szkole Fizyki, organizowanej przez Uniwersytet Warszawski, nie zastanawiałam się ani chwili nad wysłaniem zgłoszenia ? mówi Ola. -Moim marzeniem są studia na Uniwersytecie Warszawskim lub Jagiellońskim, więc ten ogólnopolski projekt jest idealnym krokiem do spełnienia moich wymagających dużo pracy i zaangażowania celów. Nasza nauczycielka fizyki stworzyła dokumentację z informacjami o naszych osiągnięciach i doświadczeniach związanych z fizyką, np. doświadczenie w prowadzeniu własnych eksperymentów, udział w kursach, pokazach dodatkowych, związanych tematycznie z fizyką, pracy w Kole Umysłów Ścisłych. Opinie o nas były wspaniałe, za co bardzo dziękujemy, bo były one niezbędne do udziału w warsztatach i kosztowało to panią wiele pracy. Sytuacja ta jest dla nas bardzo satysfakcjonująca, udowodniła nam, że ciężka praca zawsze się opłaca i z pewnością dalej będziemy dążyć do osiągnięcia naszych celów.
Rekrutacja na zajęcia ?Letniej Szkoły Fizyki? odbywała się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie szeregu formularzy opisujących osiągnięcia uczniów, ich aktywność pozalekcyjną, służącą rozwijaniu zainteresowań naukami ścisłymi oraz opinię nauczyciela prowadzącego. Nasze dziewczęta znalazły się w bardzo wąskiej 14-osobowej grupie uczniów wybranych spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Polski. To naprawdę wielki sukces oraz powód do dumy!
-Zakwalifikowanie się do projektu było ogromnym zaskoczeniem ze względu na jego ogólnopolską skalę ? podkreśla Wiktoria Sadowska. -Bardzo się cieszę, że będę miała możliwość rozwinąć swoje zainteresowania fizyką w gronie rówieśników z pomocą naukowców Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem pewna, że to doświadczenie pomoże mi w dalszej nauce tego przedmiotu. Oczywiście wiele zawdzięczamy naszej nauczycielce fizyki, która pokazała nam projekt oraz pomogła przy rekrutacji.
Ola i Wiktoria są prawdziwymi pasjonatkami fizyki. Są to uczennice wybitnie uzdolnione, posiadającą wiele zainteresowań, samodzielne, niezależne, krytyczne wobec siebie i otaczającego świata. Przewyższają swoich rówieśników pod względem poziomu wiedzy, na bardzo wysokim poziomie kształtuje się u nich myślenie przyczynowo ? skutkowe. Ponadto dziewczęta są bardzo pracowite, systematyczne i obowiązkowe, co ułatwia im dążenie do celu.
-Praca z Olą i Wiktorią to czysta przyjemność ? mówi Anna Kaczmarczyk ? nauczyciel fizyki w PSP Nr 14. -Myślę, że każdy nauczyciel marzy o takich uczniach. Są twórcze i oryginalne w swoim myśleniu, ciekawe świata, zmotywowane do nauki, chętnie wykonują prace dodatkowe. To właśnie z ich inicjatywy powstało ?Koło Umysłów Ścisłych? funkcjonujące w naszej szkole, które wykorzystuje media społecznościowe w celach edukacyjnych. Jest to grupa wspólnej nauki na Facebook? u, która stała się wspaniałym uzupełnieniem, ale i rozszerzeniem funkcjonowania szkolnego koła fizycznego. Głównym celem grupy jest wzajemna pomoc w ?ogarnianiu? przedmiotów ścisłych oraz rozbudzanie zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi. Projekt ten został nagrodzony w Konkursie o Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji, odbywającym się pod patronatem Kuratorium Oświaty i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Wierzę, że udział w ?Letniej Szkole Fizyki? pomoże im rozwinąć skrzydła i spełniać ich marzenia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *