Świętokrzyskie w porcelanie zaklęte

Została zakończona pierwsza edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego ?Ćmielowskie Korzenie. Ponad Czasem? pod tytułem ?Świętokrzyskie w porcelanie zaklęte?, organizatorem którego była Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: burmistrz Miasta i Gminy Ćmielów Joanna Suska oraz prezes Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adam Spała.
Uczestnicy konkursu mieli przygotować samodzielną pracę plastyczną, przedstawiającą projekt dekoracji filiżanki i talerzyka, inspirowany legendą, historią, pięknem architektury lub krajobrazu świętokrzyskiego. Wyłonieni laureaci wzięli udział w uroczystym podsumowaniu konkursu w SP Nr 1 w Ćmielowie. Na ręce zwycięzców konkursu trafiły nagrody rzeczowe. Swoje projekty zrealizowali także w ramach Warsztatów Ceramicznych w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Nagrodą dla finalistów na najlepszą dekorację porcelanowej filiżanki były specjalnie przygotowane Puchary prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów ręcznie zdobione złotem, platyną oraz brązem.
-12 finalistów oraz osób wyróżnionych podjęło się próby przeniesienia skomplikowanych prac na porcelanę – mówi A. Spała. Do zdobienia używali specjalnych farb ceramicznych. Jak sami stwierdzili zadanie to było dużo trudniejsze, niż przygotowanie pracy konkursowej na papierze. Malowanie na porcelanie wymagało od uczestników ogromnego skupienia i uważnego nakładania farb ceramicznych; nieuważne nałożenie farby mogło zniweczyć cały trud, jaki włożyli w zdobienie filiżanek. Po ponad godzinie udało się. Powstało 12 unikatowych filiżanek, które następnie zostały wypalone w odpowiedniej temperaturze.
W czasie utrwalania dekoracji uczestnicy konkursu, opiekunowie oraz zaproszeni goście pod przewodnictwem Adama Spały zwiedzili Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Po zwiedzeniu jury w składzie: burmistrz Joanna Suska, dyrektor Izabela Praga i wicedyrektor Aneta Szczygieł z SP 1 w Ćmielowie, Adam Spała i Katarzyna Jaguś z Fabryki Porcelany AS Ćmielów podjęli decyzję o wyborze najbardziej unikatowej oraz najlepiej wykonanej dekoracji. I miejsce zajęła Oliwia Szczepanik z Gimnazjum w Ćmielowie, II ? Aleksandra Majka z Gimnazjum Nr 2 w Opatowie, a III – Krystian Lisowski z Gimnazjum w Brzóstowej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *