OSM w dobrej kondycji

Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa tylko w tym roku przeznaczy ponad pół mln zł na remonty dróg oraz budowę chodników i parkingów osiedlowych.
Jedna z trzech największych spółdzielni mieszkaniowych w regionie ma się dobrze.
OSM pod względem wielkości ustępuje jedynie kieleckiej spółdzielni i być może tarnobrzeskiej. Posiada ponad 7.300 mieszkań. Dzięki dobrej kondycji finansowej OSM corocznie przeznacza miliony nie tylko na remonty budynków i infrastruktury komunalnej, ale także na inwestycje.
Nie tylko przechodnie, ale i kierowcy musieli zwrócić uwagę na kolejne bloki ocieplane przy ulicy Waryńskiego, Kopernika i Konopnickiej. W maju spółdzielnia zakończyła budowę nowych chodników i zatok parkingowych wokół centrum handlowo -usługowego w os. Słonecznym naprzeciwko bazy MPK. Wspólnie z miastem zakończyła modernizację fontanny w parku na terenie os. XXV-lecia. Za kilka tygodni w sąsiedztwie fontanny powstanie plac zabaw dla dzieci i plac rekreacyjny dla młodzieży.
-W tym roku 6 mln zł wydamy na inwestycje i remonty ? mówi Marek Zaręba, prezes zarządu OSM w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Na liście mamy kilkadziesiąt zadań. Ogłosiliśmy przetarg na docieplenie bloków i okazało się, że oferty były wyższe o 50 proc. niż przed rokiem. Musieliśmy go unieważnić i poszukać innego, tańszego rozwiązania. Spółdzielnia kończy już wymianę okien i drzwi w klatkach schodowych, a w mieszkaniach wymieniliśmy 80 proc okien.
Mieszkańcy spółdzielczych bloków zwracają się do spółdzielni i Miejskiej Energetyki Cieplnej o likwidację term i podłączenie budynków do miejskiego sytemu. MEC podłączył już do centralnej sieci 5 spółdzielczych bloków. Przygotowywane są projekty techniczne dla kilkunastu kolejnych budynków. Spółdzielnia wspiera te inwestycje.
Atutem ostrowieckiej spółdzielni są lokale użytkowe. Pieniądze z wynajmu lokali użytkowych zasilają fundusz remontowy i umożliwiają prowadzenie działalności kulturalnej.
-Centrum handlowe przy alei Jana Pawła II przynosi dochody i chociażby z tego prostego powodu trzeba o nie dbać, a także o całą infrastrukturę zewnętrzną, czyli o podjazdy, parkingi, drogi czy chodniki – podkreśla prezes M. Zaręba. -W tym roku sporo inwestujemy w tym rejonie, m.in. powiększamy zatoki parkingowe, remontujemy przejścia dla pieszych.
Sytuacja finansowa spółdzielni jest dobra. Spółdzielnia nie jest zadłużona, utrzymuje cały czas płynność finansową, może sobie pozwolić na konieczne remonty i inwestycje. Fundusz remontowy rośnie z roku na rok. Poza tym, dzięki działaniom windykacyjnym spada zadłużenie właścicieli mieszkań.
Spółdzielnia staje przed nowym problemem technicznym. Coraz częściej pojawiają się awarie sieci wodociągowych w osiedlach: Pułanki i Słoneczne. Rury żeliwne, z których blisko pół wieku temu wykonano sieci, pękają i konieczne są inwestycje, a te są kłopotliwe i kosztowne. W przyszłym roku w planie remontowym zapewne pojawią się przedsięwzięcia związane z modernizacją infrastruktury.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *