Krok na rzecz ochrony historii i przyrody. Krzemionki bliżej Światowej Listy Dziedzictwa UNESCO

W obecności starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia parku kulturowego na terenie Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Sygnatariuszami dokumentu są burmistrz Gminy Ćmielów Joanna Suska, burmistrz Gminy Ożarów Marcin Majcher oraz wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn.

? Jest to kolejny przykład dobrej współpracy. Dla gmin teraz pracowity okres, nie jest łatwo utworzyć taki park kulturowy, który swoim zasięgiem obejmuje tereny znajdujące się w granicach administracyjnych trzech gmin. Sądzę, że dzięki wytężonej pracy samorządowcom uda się wypracować dobre rozwiązania- powiedziała starosta Marzena Dębniak.

Warto podkreślić, że nieprzypadkowo akurat te gminy będą pracować nad utworzeniem parku kulturowego. To właśnie na ich terenie znajdują się zabytki związane z pradziejowym górnictwem: Krzemionki w gminie Bodzechów, Wzgórze Gawroniec w gminie Ćmielów oraz kopalnie w Borowni i Koryciźnie.

O korzyściach płynących z podpisania takiego porozumienia mówili również przedstawiciele gmin. Wójt Jerzy Murzyn podkreślał, że turystę trzeba na tym terenie zatrzymać na dłużej- Myślę, że jest szansa żeby stworzyć taki teren, że turysta przyjedzie i nie spędzi tylko dwóch godzin, a coś zje, prześpi się. Chodzi o to, żeby zostawił w naszym regionie pieniądze, a ludzie mogli na tym zarabiać.
Swoją ofertę dla turysty chce przygotować również gmina Ćmielów- Chcemy utworzyć taras widokowy na Gawrońcu- powiedziała burmistrz Joanna Suska.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *