Miał 24 lata, jak za wolną Polskę skazano go na śmierć! Rodzina Stanisława Staronia otrzymała noty identyfikacyjne

Od 2016 roku informujemy, że na tzw. Kieleckiej Łączce na terenie cmentarza przy ulicy Zagnańskiej trwały ekshumacje żołnierzy niepodległościowego podziemia, w tym pochowanych w dołach śmierci członków młodzieżowej organizacji ?Błyskawica? z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Wtedy, trzy lata temu, dowiedzieliśmy się, że ekshumowano dwóch żołnierzy ostrowieckiej ?Błyskawicy?: 22-letniego Mariana Krzyszkowskiego i 24 ? letniego Stanisława Staronia ps. ?Grom?. Wówczas pozostało też pobrać próbki DNA od członków rodzin i przeprowadzić szczegółowe badania w krakowskim Instytucie Medycyny Sądowej. Okazało się, że członków rodziny Stanisława Staronia udało się odnaleźć dzięki publikacji naszej gazety. Jego siostrzenica szybko nawiązała kontakt z prezesem Ostrowieckich Patriotów, Michałem Ślusarzem, zaangażowanym w upamiętnienie żołnierzy niepodległościowego podziemia. Jak mówi Michał, okazało się też, że brat Stanisława Staronia należał do ostrowieckiej organizacji NSZ i Świętokrzyskiej Brygady NSZ, z którą przeszedł na zachód i wyemigrował do Kanady.
Prace na Kieleckiej Łączce prowadził zespół badaczy pod kierunkiem wiceprezesa IPN, profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Wstępne oględziny szczątków żołnierzy ?Błaskawicy? wskazywały na egzekucję. Marian Krzyszkowski i Stanisław Staroń ps. ?Grom czynnie działali na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego w młodzieżowej organizacji podziemnej ?Błyskawica?.


Ostrowieccy Patrioci ustalili, że Marian Krzyszkowski, syn Jana, urodził się 9 stycznia 1930 roku w Szewnie. Zmarł w 1952 roku w Kielcach. Z kolei Stanisław Staroń, syn Antoniego, urodził się 8 sierpnia 1928 roku w Ostrowcu Świętokrzyski, a zmarł z identyczną datą. Na cmentarzu pozostaje najprawdopodobniej jeszcze jeden z członków Błyskawicy ? Wacław Wątroba ps ?Srogi?, spoczywający w innym miejscu nekropolii na kieleckich ?Piaskach?. To syn Tomasza, urodził się 12 grudnia 1925 roku w Szewnie. Data i miejsce śmierci jest taka sama, jak innych członków Błyskawicy: 1952 rok, Kielce.
Wcześniej na ?Kieleckiej Łączce? ekshumowano Bronisława Klimczaka, ps. ?Sokół?. To zawodowy żołnierz 80. pułku piechoty, oficer kontrwywiadu, przedwojenny ?dwójkarz?, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozów w Majdanku i Gross Rosen, który został oskarżony po wojnie o szpiegostwo na rzecz Francji w słynnej sprawie Andre Robineau. Jako jedyny skazany został na karę śmierci. Ekshumacja objęła także 21-letniego Ludwika Machalskiego ze Staszowa, ps. ?Mnich?, który stał na czele rozbitej przez Urząd Bezpieczeństwa organizacji niepodległościowej.
W ubiegłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Zostało m.in. ogłoszone nazwisko jednego z członków organizacji „Błyskawica” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Dzięki działaniom stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci rodzina dowiedziała się, co stało się ze Stanisławem i można było pobrać materiał genetyczny.
Stanisław Staroń ps. ?Błysk?, ?Grom?, członek organizacji podziemnej ?Błyskawica?, urodził się 8 sierpnia 1928 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będąc pracownikiem Huty Ostrowiec wspólnie z Wacławem Wątrobą ? byłym członkiem AK, założył we wrześniu 1946 (1947) roku organizację podziemną ?Błyskawica?. Został aresztowany 4 listopada 1951 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim przez funkcjonariuszy Powiatowy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Został skazany wyrokiem z 26 lutego 1952 r. Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na sesji wyjazdowej w Ostrowcu Świętokrzyskim na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 czerwca 1952 roku w więzieniu w Kielcach. Szczątki Stanisława Staronia zostały odnalezione w czerwcu 2018 roku w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rzymskokatolickim ?Piaski? w Kielcach.
-Warto działać społecznie na gruncie patriotycznym, jest to zaszczyt usłyszeć to słowo ?dziękuję? od rodziny, która odzyskała zaginionego krewnego. Bez zaproszeń, uścisków dłoni przez polityków i ukłonów, nasza organizacja robi to społecznie. Dzięki właśnie pomocy Ostrowieckich Patriotów udało się zidentyfikować Stanisława Staronia – działacza antykomunistycznej organizacji ”Błyskawica” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Dziękuję także Gazecie Ostrowieckiej, bo dzięki artykułowi z 2016 roku udało się nam odnaleźć rodzinę Stanisława Staronia i poznać bliżej jego historię.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *