Drugi przetarg na obwodnicę Ostrowca Świętokrzyskiego

Małgorzata Pawelec, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, poinformowała o ogłoszeniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Kielcach drugiego przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów.

Przypominamy, że inwestor na tę inwestycję przeznaczył ok. 48 milionów złotych., natomiast złożone w pierwszym przetargu oferty opiewały na ponad 70 milionów złotych. Zgłoszenia do drugiego przetargu będą przyjmowane do 7 sierpnia.

 

W ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegała będzie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 r. 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9.

To drugie postępowanie przetargowe na realizację tej inwestycji. Pierwsze zostało unieważnione, ponieważ złożone przez wykonawców oferty znacznie przekroczyły kwotę, jaką inwestor przeznaczył na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy. W ramach drugiego postępowania dokonaliśmy optymalizacji materiałów przetargowych w zakresie wymagań dla przyszłego wykonawcy.

Kalendarium

  • 25 marca 2016 r.– podpisanie umowy na wykonanie STEŚ i koncepcji programowej
  • 6 września 2017 – uzyskanie decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 15 czerwca 2018 – przyjęcie koncepcji programowej
  • 5 listopada 2018 – ogłoszenie pierwszego przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj
  • 3 lipca 2019 r. – ogłoszenie drugiego przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *