Od dziś można wyrabiać zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne

Profesjonalna rejestracja ? to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ułatwi organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami. I co najważniejsze ? właśnie wchodzi w życie.

 Czy do tej pory rejestracja pojazdów nie była wykonywana profesjonalnie? Oczywiście, że była, Urzędnicy w wydziałach komunikacji znają się na swojej pracy. Wchodzące w życie zmiany to efekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym.

 Profesjonalnie, czyli łatwiej

Dziś np. dealer motoryzacyjny, czy producent samochodów, którzy posiadają kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt aut, każdy z pojazdów muszą zarejestrować oddzielnie. Tym samym do każdej z maszyn muszą wyrobić dowód rejestracyjny i tablice. To samo muszą robić np. instytuty badawcze.

Od 11 lipca 2019 r. ? dzięki nowym przepisom ? wystarczy, że w swoim urzędzie złożą wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedne tablice (chyba, że chcą więcej). W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będą mogli testować wiele pojazdów.

Takie rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane np. w Niemczech, czy w Belgii. Co różni te tzw. profesjonalne tablice ? nazywane także zielonymi – od tych, które mamy w swoich autach? Niewiele.

? Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą ?P? ? wyjaśnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji. ? Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone ? dodaje szef MC.

Dzięki CEPiK

Profesjonalna rejestracja pojazdów ułatwi pracę naukowcom i inżynierom z instytutów badawczych oraz sprzedawcom nowych samochodów, którzy oferują klientom jazdy testowe. Tak jak wspomnieliśmy, dotychczas obowiązujące przepisy były uciążliwe. Każde z testowych aut musiało być oddzielnie zarejestrowane. A to oznaczało nie tylko złożenie wielu wniosków, ale również wniesienie opłaty za każdy z samochodów.

? Profesjonalna rejestracja jest możliwa dzięki rozszerzeniu funkcjonalności bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a dokładniej jednej z jej części ? Centralnej Ewidencji Pojazdów. To na tej bazie oparte są też popularnie e-usługi ? np. Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus ? tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak to będzie działało w praktyce? Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice. ? A jeśli klient salonu motoryzacyjnego będzie chciał przetestować kolejny pojazd, to wystarczy przenieść tablicę, powtórzyć minimalne formalności ? dodaje szef MC.

O tym trzeba pamiętać

 • Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok.
 • Profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub ? w przypadku jednostek badawczych – 6 miesięcy.
 • Podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego.
 • Należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych.
 • Gdy tablice rejestracyjne, wypełnione i niewypełnione blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego  przestaną być ważne ? trzeba je będzie rozliczyć.

Urząd wydający decyzję o profesjonalnej rejestracji pobiera opłaty:

 • Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów ? 100 zł.
 • Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego ? 10 zł.
 • Za wydanie tablic rejestracyjnych.
  • kompletu profesjonalnych tablic samochodowych ? 80 zł,
  • profesjonalnej tablicy motocyklowej ? 40 zł,
  • profesjonalnej tablicy motorowerowej ? 30 zł.
 • Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne ? 12,50 zł.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *