Świętokrzyscy Terytorialsi w USA

Tegoroczny 24th World Scout Jamboree będzie wspierany przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Do USA na przełomie lipca i sierpnia zostanie skierowana Grupa Zadaniowa WOT, z zadaniem współpracy z Gwardią Narodową USA w organizacji i zabezpieczaniu zlotu. Pośród nich dwóch żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do USA na przełomie lipca i sierpnia zostanie skierowana Grupa Zadaniowa WOT, złożona z ratowników medycznych, oficerów operacyjnych, specjalistów łączności i logistyki z zadaniem wsparcia Gwardii Narodowej USA w organizacji i zabezpieczaniu 24th World Scout Jamboree. W szczególności zadania Grupy Zadaniowej skupione będą na wsparciu uczestników zlotu przybyłych z Polski oraz harcerzy ze wspólnot polonijnych.

24th World Scout Jamboree jest największym na świecie zlotem harcerskim, w którym uczestniczą skauci ze 164 krajów. Zlot jest organizowany co cztery lata, w tym roku gospodarzem są Stany Zjednoczone Ameryki. W przedsięwzięciu uczestniczyć będzie ponad 500 Polaków skupionych min. organizacjach działających pod Protektoratem Prezydenta RP: Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Ponadto w zlocie weźmie udział 35 pełnoletnich opiekunów i 75 woluntariuszy.

Wśród reprezentujących nasz kraj żołnierzy WOT  znajdują się również Terytorialsi ze świętokrzyskiej brygady. Są to  szeregowa OT Martyna Jawór (na co dzień pracuje jako pielęgniarka) oraz  szeregowa OT Weronika Jas (na co dzień pracuje jako pielęgniarka i ratownik medyczny w jednym z Kieleckich szpitali), od zeszłego roku służące w 10 ŚBOT.

-Żołnierzem WOT jestem od ponad pół roku i nie żałuje swojej decyzji. Niedługo lecimy do USA, poznałam już nasz team i jestem pewna, że będzie nam się bardzo dobrze współpracować. Jamboree jest dla mnie małą misją, wyzwaniem, sprawdzeniem się w roli medyka w innym kraju i w obcym języku. Myślę, że ta podróż przyniesie mnóstwo pozytywnych doświadczeń ? mówi szeregowa OT Martyna Jawór.

-Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej daje mi wiele możliwości rozwoju osobistego. Ponadto w szeregach WOT mogę wykorzystywać swoje umiejętności zdobyte w pracy zawodowej, realizując swoje pasje. Jedną z tych możliwości jest trzytygodniowy wyjazd do USA, wraz z innymi żołnierzami OT ? dodaje szeregowa OT Weronika Jas.

Propozycję współpracy przy organizacji zlotu złożył dowódca Gwardii Narodowej stanu Zachodnia Wirginia gen. dyw. Richard Hoyer, podczas ?Inicjatywy?, czyli spotkania dowódców formacji OT, jakie odbyło się w Polsce w październiku 2018 roku.  Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyraził zgodę na zaangażowanie polskich żołnierzy w przedsięwzięcie.

WOT od początku powstania rozwijają współpracę z Gwardią Narodową USA ? głównie ze stanów Illinois i West Virginia. Współpraca ma charakter doradczy i szkoleniowy, na obecnym etapie obejmuje również udział w ćwiczeniach  i działaniach wspierających społeczności lokalne (w tym zarządzanie kryzysowe).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *