Nikt nie rezygnuje z dobrej pracy

Co miesiąc Powiatowy Urząd Pracy publikuje dane dotyczące skali i struktury bezrobocia.
W czerwcu odnotowano najniższy od lat poziom bezrobocia w powiecie ostrowieckim, ale uwagę naszą zwrócił fakt, że wzrosła liczba kobiet pozostających bez pracy.
W czerwcu, w powiecie ostrowieckim, bez pracy pozostawało 3.890 osób, w tym 2.208 kobiet, czyli ok. 60 proc. W maju było ponad 3.900 bezrobotnych i 2.189 kobiet. Z rejestrów ubywają mężczyźni, a udział procentowy pań w grupie osób bezrobotnych rośnie. Pierwsza myśl i próba wytłumaczenia tego zjawiska to przyjęcie, że są to uboczne skutki programu 500 plus, który może wpływać na stopniowe wycofywanie się kobiet z rynku pracy, ale to byłoby nieprawdziwe. Moim zdaniem przyczyn jest kilka, a podstawowa z nich to wolne przełamywanie monokultury gospodarczej miasta. Ostrowiec Świętokrzyski przez długie lata związany był z przemysłem, głównie hutnictwem i poszukiwani są przede wszystkim kandydaci w zakładach produkcyjnych i w budownictwie.
Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim, zwraca uwagę, że od dawna w grupie bezrobotnych dominują panie. Po prostu, na rynku więcej jest ofert dla mężczyzn, a najbardziej poszukiwani są kandydaci w zawodach twardych: spawacze, składacze konstrukcji, mechanicy, operatorzy, a także budowlańcy. Panie są w gorszej sytuacji na lokalnym rynku. Z najbardziej sfeminizowanego sektora gospodarki, jakim jest handel, napływa ostatnio mniej ofert. Poza tym właściciele sklepów i sieci handlowych zainteresowani są zatrudnieniem nowych pracowników w ramach stażu, a taka forma zatrudnienia paniom nie odpowiada.
-W urzędach odchodzimy od profilowania, mam nadzieję, że praca doradców z osobami bezrobotnymi zaowocuje większą aktywnością zawodową kobiet ? podkreśla dyrektor M. Stafijowska.
Podobnego zdania jest Magdalena Salwerowicz, dyrektor MOPS, a wcześniej wieloletnia prezes Agencji Rozwoju Lokalnego. Nie dostrzega ona znaczącego wpływu programu 500 plus na aktywność zawodową kobiet.
-Rozmawiam codziennie z wieloma kobietami i nie usłyszałam, żeby któraś z nich zrezygnowała z dobrej pracy dla 500+ – mówi. Oczywiście mogą być wyjątkowe sytuacje, gdy samotna matka trójki dzieci rezygnuje z pracy w sklepie za najniższe wynagrodzenie, bo zwyczajnie nie stać jej finansowo na zawożenie codziennie dzieci do żłobka i przedszkola, i pokrycie kosztów własnego dojazdu do pracy. W takiej sytuacji woli zająć się dziećmi. Nasz lokalny rynek pracy skierowany jest przede wszystkim na mężczyzn. Bezrobocie maleje, bowiem ostrowczanie mogą liczyć na coraz ciekawsze i lepiej płatne oferty.
Także nowi inwestorzy, którzy przychodzą do Ostrowca Świętokrzyskiego, oferują pracę głównie w męskich zawodach. Natomiast nie przybywa już miejsc pracy w handlu, a maleje zatrudnienie w oświacie i administracji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *