Ostrowiec się zatrzyma. Dziś w Godzinę W utworzymy Żywy Znak Polski Walczącej. Zapłoną race, zawyje syrena…

Zbiórką krwi ostrowczanie rozpoczęli upamiętnianie powstańczego zrywu narodowego w ramach prowadzonej przez Ostrowieckich Patriotów akcji ?Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego?.
W minioną sobotę w Domu Parafialnym Michael przy ulicy Okólnej 18 ostrowczan w godz. 10 -14 oddało ponad osiem litrów krwi. To cenny dar, tym bardziej, że szpitalne banki krwi w całym województwie narzekają na jej brak. Wszyscy krwiodawcy otrzymali od Ostrowieckich Patriotów pamiątkowy kubek.


Tymczasem, już dziś po raz piąty, 1 sierpnia na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie utworzony w ?Godzinę W? Żywy Znak Polski Walczącej. Jego tworzenie rozpocznie się o godz. 16.30. Pół godziny później, w Godzinę W, nastąpi odpalenie rac. Minutą ciszy zgromadzeni oddadzą cześć walczącej Warszawie i wspólnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego.
-Naszym obowiązkiem jest oddanie czci tym, którzy walczyli dla nas. Widzimy się więc z flagami narodowymi na Rynku, prosimy o udział całych rodzin ? mówi prezes Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci, Michał Ślusarz.
W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, o godz. 17, nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy w postaci syreny.
Światowy Związek Żołnierzy AK Koło im. Jana Piwnika ?Ponurego? w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na uroczystość poświęconą 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczną się o godz. 15 na Rynku wystawą historyczną i grą miejską ?Ostrowiec w okresie okupacji?. O godz. 17.20 – wspomnienia z sierpnia 1944 r. O godz. 18 – Msza św. w kolegiacie św. Michała Archanioła w intencji ofiar Powstania i Ojczyzny. Zwieńczeniem uroczystości będzie o godz. 20 seans plenerowy filmu ?Kanał? A. Wajdy na Rynku. Współorganizatorem obchodów jest Miejskie Centrum Kultury.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.