VIII Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia– Czas wielkiej przygody!

Już po raz ósmy, w dniach od 24 do 25 sierpnia, w Rezerwacie Krzemionki Muzeum Archeologicznego, odbędą się niezwykłe spotkania z Epoką Kamienia.
Jak mówi p.o. dyrektora muzeum Beata Kobiałka, na mieszkańców i turystów czeka mnóstwo atrakcji i archeologicznych wrażeń.
-Prezentować się będą wykonawcy z całej Polski. Każdy, kto odwiedzi Rezerwat Krzemionki podczas ósmych spotkań z Epoką Kamienia, będzie mógł poczuć się, jak archeolog, podglądając i uczestnicząc w eksperymentalnym wykopie archeologicznym, zobaczyć jak wytwarza się ogień oraz poznać techniki łucznicze. Dowiemy się również w jaki sposób przygotowywano pożywienie i obejrzymy prezentację obozowiska łowców w wykonaniu Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Chatę budowniczych zaprezentuje Park Kulturowy Wietrzychowice, zaś pokaz specjalny wykona Bractwo Wojów Wiślanych „Krak” –wylicza B. Kobiałka.
Prezentacjom obok osady neolitycznej będą towarzyszyć laboratorium archeologiczne z zakresu nauk pomocniczych oraz stanowisko z archeologicznymi animacjami dla najmłodszych turystów. W budynku muzeum będą odbywały się prelekcje tematyczne, które wygłosi Piotr Wroniecki. Będzie można również uczestniczyć w projekcjach filmów. Podczas krzemionkowskich spotkań swoje stanowiska będą prezentowały zaprzyjaźnione muzea, organizacje pozarządowe oraz lokalni twórcy. Z pewnością każdy w swojej podróży archeologicznej znajdzie coś dla siebie.
Organizatorzy zadbali o niezwykłe atrakcje dla zwiedzających. W godz. 11 –17 będą odbywały się warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej w osadzie neolitycznej. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć eksperymentalny wykop archeologiczny, chatę ludności kultury pucharów lejkowatych, poznać prymitywne techniki ognia, neolityczne garncarstwo czy obozowisko łowców ze schyłkowego paleolitu.
O godz. 12.30 w sali konferencyjnej im. Jana Samsonowicza odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. „Droga Krzemionek do UNESCO”. O godz. 14.30 w osadzie neolitycznej odbędzie się pokaz specjalny. W godz. 11 –17 na stanowisku obok osady neolitycznej odbędzie się prezentacja nauk archeologii w ramach laboratorium archeologicznego.
O godz. 13.30 i 15.30 w budynku muzeum będą prelekcje dotyczące tematyki geofizyki archeologicznej. O godz. 16. 15 organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „Czy leci z nami archeolog?”.
W godz. 11 –16, na specjalnie przygotowanym stanowisku, archeologiczne animacje będą czekały na najmłodszych. 25 sierpnia ruszamy już od godz. 11. Pokazami w osadzie neolitycznej, które będą trwały do 17, z pokazem specjalnym o godz. 14.30. O
godz. 13.30 i 15.30 w budynku muzeum także odbędą się tematyczne prelekcje oraz film o godz. 16. 15 pt. Megality –historia sprzed 5500 lat”.
W osadzie neolitycznej w godz. 11 -16 odbędą się zajęcia animacyjne dla dzieci. Spotkania Krzemionkowskie to święto archeologii i czas wielkiej przygody! Zapraszamy!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *