Szansa dla bezrobotnych

Blisko 10 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego przeznaczonych zostanie na aktywizację osób bezrobotnych po 30 roku życia, długotrwale bezrobotnych.
Ze wsparcia skorzysta ponad sześciuset mieszkańców naszego województwa, w tym spora grupa mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i sąsiednich gmin.
W czasie konferencji w lipcu br., w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach, wicemarszałek Renata Janik przekazała szczegółowe informacje dotyczące zarówno projektów, jak i jednostek szkoleniowych, których wnioski rozstały przyjęte do realizacji.
Wśród projektów dofinansowanych z RPO są aż trzy przedsięwzięcia z Ostrowca Świętokrzyskiego. Największy i najciekawszy projekt zawodowy pod nazwą ?Start do kariery bez żadnej bariery? przygotowała Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości. Projekt WSBiP przewiduje indywidualne doradztwo zawodowe oraz liczne szkolenia w zawodach deficytowych na lokalnym rynku pracy. Po ukończeniu kursu i kilkumiesięcznego stażu, uczestnik projektu nie powinien mieć problemu z powrotem po latach na rynek pracy. Blok edukacyjny obejmuje kursy i szkolenia w zakresie spawania (MIG-131, MAG-135 i TIG ?141), a także opiekunka dziecięca z prawem jazdy, kucharz, magazynier z obsługą kasy fiskalnej, montażysta, hydraulik. W ofercie szkoleniowej jest też kurs księgowości. Po ukończeniu szkolenia, uczestnik projektu może liczyć na kilkumiesięczny, płatny staż zawodowy i na pomoc w uzyskaniu pracy.
Z dofinansowania skorzystają też dwie inne ostrowieckie jednostki szkoleniowe: Studium Kształcenia Zawodowego i Języków Obcych, które ma swoją siedzibę na osiedlu Słonecznym oraz firma Tomasz Mazur ?Serwis kadr?. Studium Kształcenia Zawodowego zrealizuje projekt pod nazwą: Aktywność zawodowa gwarancją sukcesu. Przewidziano w nim m.in. szkolenia z zakresu spawalnictwa, na operatora obrabiarek sterowanych numerycznie, na magazyniera, a także staże i pomoc w zakresie pośrednictwa pracy.
W projekcie pod nazwą ?Praca 30 plus?, trzecia z ostrowieckich firm oferuje doradztwo zawodowe oraz szkolenia spawalnicze, na opiekuna osoby starszej i niepełnosprawnej, na pracownika ds. kadr, magazyniera i operatora obrabiarek CNC.

Print Friendly, PDF & Email

6 thoughts on “Szansa dla bezrobotnych

 • 22 sierpnia 2019 at 16:47
  Permalink

  Najwyższa Izba Kontroli jakiś czas temu stwierdziła, że staże są najgorszą formą wspierania bezrobotnych, bo ci z powrotem po kilku miesiącach wracają na bezrobocie i tak w koło macieju.

  Natomiast wiele lepszą skuteczność ma tzw. bon przesiedleniowy, z którego urzędy niechętnie korzystają.

  Reply
  • 22 sierpnia 2019 at 18:19
   Permalink

   Dziękuję za wspomnienie o bonie. Nadal istnieje w ogóle?
   Kiedy nie ma się kasy na start w innym mieście a głównym problemem jest mieszkanie – patrz ceny za wynajem – to człowiek ma związane ręce i to TO bywa barierą, taką realną. I na to nie widzę rozwiązania, czy próby znalezienia rozwiązania.
   Poza tym, część rynku, na który nacelowane są szkolenia to tylko część ostrowieckiego rynku pracy.

   Reply
   • 22 sierpnia 2019 at 19:34
    Permalink

    Wszystko zależy do widzimisię urzędu, a co urząd to co inna sytuacja. W normalnym kraju państwo zapewnia ludziom tanie i godziwe mieszkania socjalne na wynajem za które nie płaci się równowartość pensji minimalnej i to załatwia problem z mobilnością pracowników.

    Ale u nas obojętnie kto rządził dba się tylko o interesy bogatych, najemców, deweloperów i banków, a nie o obywateli, którzy tylko chcieliby uczciwie pracować i płacić podatki.

    Reply
    • 22 sierpnia 2019 at 20:14
     Permalink

     Niestety, liczą się grupy interesu. Ludzie skrzętnie zaś wykorzystują potrzebę mieszkań robiąc na tym nie lada interes. Poza tym, niech organizatorzy szkoleń zapytają ludzi, co z ich punktu widzenia jest barierą w znalezieniu dobrej, godziwie opłacanej pracy. Czy pracownicy PUP o tym wiedzą? Czy słuchają? Czasem to kwestia znalezienia nowej dziedziny, ale często to zarobki, kliki, zła atmosfera, brak pieniędzy na mieszkanie, brak perspektyw rozwoju, np. w Ostrowcu. I jak to rozwiązać, stażami?
     Zastanawiam się też, dlaczego w tym monologowaniu o sytuacji lokalnego rynku pracy znika część rynku pracy, jakimi są w Ostrowcu media, radio, telewizja, gazeta, instytucje kultury, administracja, szkolnictwo. Przecież to także są miejsca pracy. Dlaczego publicznie mówi się głównie, jeśli nie tylko, o spawaniu, obrabiarkach, usługach, opiekunkach.

     Reply
     • 5 września 2019 at 00:31
      Permalink

      „dlaczego w tym monologowaniu o sytuacji lokalnego rynku pracy znika część rynku pracy” bo ta czesc rynku pracy jest niedostepna dla zwyklego mieszkanca tego miasta, chyba sie domyslasz dlaczego i kto zarzadza ta czescia.

 • 22 sierpnia 2019 at 18:30
  Permalink

  Od dawna powtarzam że UP jest najmniej potrzebnym i najmniej pomagającym urzędem w Polsce. Do lat kwodacji!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.