1,5 mln zł dla ostrowieckiego szpitala z ministerstw zdrowia i finansów

Decyzją ministrów zdrowia i finansów, z budżetu państwa przekazana zostanie dodatkowa pula środków na funkcjonowanie szpitali powiatowych. Ostrowiecki ZOZ za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma 1,5 mln zł.
To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń ? łączny wzrost ryczałtu w całym kraju dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł, tj. 9% w skali roku.
– Przekazaliśmy dobrą informację dla szpitali. Dla naszego województwa wpływa 13 mln zł. Każdy szpital ma przydzieloną odpowiednią kwotę środków finansowych. To dyrektor szpitala będzie miał możliwość przydzielenia tych środków w sposób, który uzna za stosowny. Środki będą mogły zostać przekazane między innymi na wynagrodzenia. To dyrektor szpitala najlepiej wie, w jaki sposób zagospodarować te środki ? mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.
Przekazanie tych dodatkowych środków to jeden ze sposobów, który pozwala wspomóc bardzo ważne w województwie szpitale powiatowe, z których mieszkańcy najczęściej korzystają w momencie zagrożenia zdrowia czy życia. Wzrosną też wyceny kilkudziesięciu świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych. 
– Co jest jeszcze bardzo istotne, nastąpi wzrost wyceny wartości świadczeń ? o cztery procent jeżeli chodzi o szpitale pierwszego stopnia i trzy procent jeżeli chodzi o szpitale drugiego stopnia ? poinformował wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.
W ostatnich latach wzrosły znacznie nakłady finansowe, które trafiają do budżetu szpitali. Od 2015 roku te nakłady zwiększyły się o 25 miliardów zł, natomiast na koniec 2024 roku wyniosą 6% PKB.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *