Krzemionki odebrały certyfikat UNESCO

Dziś, w środę 18 września o godz. 14, w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu wpisu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest to dokument potwierdzający umieszczenie regionu na tej prestiżowej liście. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Certyfikat trafił w ręce współautora wniosku ? archeologa Artura Jedynaka oraz dyrektor Beaty Kobiałki.
Wartość Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego została potwierdzona 6 lipca 2019 r. podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku, kiedy to oficjalnie ogłoszono wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 16. miejsce z Polski, które uzyskało to wyróżnienie.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Krzemionki odebrały certyfikat UNESCO

  • 21/09/2019 at 12:28
    Permalink

    Zebranie o dziezictwo kultury bylo upokarzajace. Przykre to, ze to co powinno sie nazywac zakwalifikowaniem nazyawa sie wyroznieniem. To pokazuje z jakim buforem musieli sie zmirzyc starajacy sie o zakwalifikowanie prawdziwej histori do historii swiata. Jak bardzo polityka moze zaistniec nawet w swiecie prawdy historycznej i pamieci o historii. To nam pokazuje ze prawda historyczna moze byc wygodna, lub nie, lub z jakichs wzgledow mniej wazna. I to bez wzgledu na okres kiedy sie wydarzyla. Strzezmy historii i prawdy historycznej. Chronmy dziedzictwo kultury, aby nastepne pokolenia wiedzialy ze czlowiek w dazeniu do doskonalosci pokonal niewiarygodnie dluga droge, nieustannie zmagajac sie z klamstwem, niechecia, zubozaniem prawdy i mechanizmami polityki, wygodnej, badz mniej wygodnej. Badaczom histori prawdziwej -Szacunek, a osobom starajacym sie o zakwalifikowanie naszej histori do dziedzictwa swiata – Wielkie Dzieki i rownie wielkie podziekowania za konsekwencje dzialania i darzenia do pokazania swiatu ze w tym miejscu kiedys tworzona byla historia Swiata, wazna i tworcza.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *