Na wiejską nutę

W godzinach południowych, w Czajęcicach (gmina Waśniów), miało miejsce zderzenie samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym.
Jak podali strażacy, jedna osoba została ranna. Mężczyzna kierujący ciągnikiem rolniczym, który był przewrócony na bok, został w stanie przytomnym przetransportowany do szpitala.
W Czajęcicach zjawiły się służby ratownicze, w tym policjanci. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory w pojazdach oraz zebrali rozlane płyny eksploatacyjne. W 2018 i 2019 roku policjanci odnotowali cały szereg zdarzeń, w których zniszczeniu uległ sprzęt rolniczy, a rolnicy lub inne osoby odniosły rany lub nawet zginęły, czy to w wypadkach na drogach, czy to na polach, czy to na podwórkach.
Zginął motocyklista
W wypadku w Nikisiałce Dużej (powiat opatowski), w zderzeniu z kombajnem zginął 48-letni motocyklista. Mimo natychmiastowej reanimacji kierowca jednośladu zmarł. Przez pewien czas droga gminna była całkowicie zablokowana.
Wyjeżdżał z drogi podporządkowanej
W Jakubowicach, na drodze krajowej nr 79 relacji Sandomierz – Ożarów, zderzyły się ciężarówka i ciągnik rolniczy. 82-letni traktorzysta wyjeżdżając z drogi podporządkowanej najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa ciężarowemu DAF-owi z naczepą prowadzonemu przez 21-latka. Jedna osoba została ranna.
Przygnieciony przez traktor
W Czekarzewicach Drugich, na terenie jednej z posesji, ciągnik śmiertelnie przygniótł 65-latka. Ze wstępnych informacji wynika, że traktor w pewnym momencie przewrócił się, przygniatając mężczyznę. Akcja reanimacyjna nie przyniosła efektu.
Sprzęt rolniczy, w tym traktory są coraz bardziej obecne nie tylko na polach, ale i na drogach publicznych. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej informujemy o wypadkach z ich udziałem.
Gazował i wpadł pod ciągnik
W miejscowości Stobiec w gminie Iwaniska, 56-latek kierujący ciągnikiem rolniczym marki Ursus C-360, będąc w stanie nietrzeźwości (0,90 mg/ l) i wykonując manewr zawracania na drodze publicznej, zjechał do przydrożnego rowu.
-Mężczyzna spadł z ciągnika i został najechany przez tylne koło pojazdu ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. Traktorzysta doznał ogólnych potłuczeń i trafił do szpitala. Policjanci zatrzymali mu uprawnienia do kierowania pojazdami.
Fatalne cofanie
W miejscowości Zwola, w gminie Sadowie, miał miejsce tragiczny wypadek z udziałem traktorzysty.
-Jak wynika ze wstępnych ustaleń 63-latek, cofając ciągnikiem rolniczym marki URSUS, podczas wykonywania prac polowych wywrócił pojazd na skarpie ?poinformowała kom. Agata Frejlich, ofi cer prasowy KPP w Opatowie. Traktor przycisnął mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu. W działaniach ratowniczych, trwających ponad 3 godziny, uczestniczyły 3 zastępy PSP – 7 strażaków oraz zastęp OSP Sadowie ? 3 ratowników.
Przygniecione nogi
W Nowym Skoszynie doszło do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego. Interweniujący na miejscu strażacy stwierdzili, że poszkodowany miał przyciśnięte obie kończyny dolne na wysokości łydek przez jedno z tylnych kół pojazdu, który zsunął się z pola ornego na zaniżoną polną drogę.
-Ciągnik rolniczy, do którego podpięty był pług, przechylał się w stronę poszkodowanego i groził wywróceniem ?poinformowali strażacy. Działania ratowników polegały więc na natychmiastowym podstemplowaniu ciągnika rolniczego, w celu zabezpieczenia go przed osunięciem. Po uwolnieniu, poszkodowanym zaopiekował się lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego.


Fatalny wyjazd ze stodoły
W gminie Nowa Słupia, 62-latek podczas wyjazdu zaprzęgiem konnym ze stodoły, siedząc na furze ze snopkami słomy, uderzył głową o belkę znajdującą się nad wrotami stodoły.
-Mężczyzna ten upadł na ziemię, doznając urazu kręgosłupa ?poinformowali policjanci. Nieprzytomny został zabrany do szpitala.
Ciągnęli za dyszel
We Włostowie, na drodze powiatowej relacji Włostów – Malice Kościelne, doszło do przewrócenia przyczepy ciągnika.
-Stało się to w chwili, gdy 34-latek wspólnie z 60-latkiem oraz 55-latką próbowali podłączyć przyczepę do zespołu pojazdów, złożonego z ciągnika rolniczego i przyczepy ?informuje kom. Agata Frejlich. Podczas ciągnięcia przyczepy za dyszel, nastąpiło jej przewrócenie na bok i przygniecenie 34-latka. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.
Prasa w ogniu
W Mikułowicach, gmina Wojciechowice, odnotowano pożar prasy rolniczej oraz ścierniska (na pow. 10 arów). Na szczęście nikt z ludzi nie ucierpiał, uszkodzeniu uległ tylko sprzęt rolniczy. W działaniach ratowniczo ?gaśniczych, trwających prawie dwie godziny, uczestniczył zastęp PSP ? oraz zastęp OSP Stodoły. Na koniec prasa rolnicza została sprawdzona za pomocą kamery termowizyjnej.
Prawie jak chleb powszedni
Wypadki w rolnictwie nie należą do rzadkości. Praktycznie nie ma tygodnia w sezonie letnim, by nie odnotowano jakiegoś zdarzenia w rolnictwie. W kraju w okresie najbardziej wytężonych prac polowych zdarza się ich nawet kilka dziennie. Co gorsze ? wiele z nich niesie ze sobą kalectwo lub śmierć osób prowadzących ciągniki lub inny sprzęt rolniczy. Cierpią więc nie tylko poszkodowani, ale też całe rodziny.
Od początku roku w województwie świętokrzyskim doszło do 420 wypadków w rolnictwie, w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 720. Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach od 4 lat odnotowuje sukcesywny spadek liczby wypadków.
Na szczęście kolizje lub wypadki drogowe z udziałem traktorów lub innych pojazdów rolniczych to wyjątki. W tym roku doszło do kilku komunikacyjnych wypadków śmiertelnych w rolnictwie.
Nie sposób jednoznacznie wskazać jedną przyczynę zaistniałych w minionym okresie zdarzeń, kolizji i wypadków drogowych z udziałem maszyn rolniczych lub traktorów. Równie często są to zły stan techniczny, nieodpowiednie oświetlenie ciągników, czy nieumiejętność obsługiwania coraz bardziej skomplikowanego sprzętu rolniczego, czy nieostrożność, jak również brawura kierowców aut osobowych, którzy np. w miejscach niedozwolonych wyprzedzali pojazdy rolników. Niestety, nie da się przemilczeć niewygodnej dla wielu prawdy, jaką jest spożywanie alkoholu. Tak się składa, że wielu sprawców bądź uczestników kolizji i wypadków, na drogach, podwórkach lub na polach, z udziałem sprzętu rolniczego i traktorów, było nietrzeźwych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *