Głosujmy na ostrowczankę Edytę Handze!

Edyta Handze, rodowita ostrowczanka, kandyduje do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej z miejsca nr 10. Od pokoleń związana jest z naszym miastem. Jej dziadek wraz z braćmi tworzyli piłkarską drużynę KSZO, co warto wspomnieć w roku obchodów 90-lecia klubu. Ukończyła z wyróżnieniem Liceum im. J. Chreptowicza i Szkołę Główną Handlową w Warszawie kierunek zarządzanie i marketing. Posługuje się trzema językami obcymi i od kilku lat kieruje działem marketingu w firmie Elkom Trade w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-Dlaczego ostrowczanie powinni głosować na Edytę Handze?
-Ponieważ powinniśmy się kierować lokalnym patriotyzmem i rozsądkiem. Chcę przekonać moich współmieszkańców, aby głosowali na kandydatów z Ostrowca Świętokrzyskiego, bo mogą oni najwięcej zrobić dla lokalnego środowiska. Są związani z miastem, tu mają swoje rodziny. Warto głosować na mnie, ponieważ jestem kandydatką największego opozycyjnego ugrupowania politycznego i mogę skutecznie wspierać Ostrowiec Świętokrzyski oraz aglomerację. Sprawy miasta, sąsiednich gmin są mi bliskie i zapewniam, że będę rzetelnie podchodzić do swoich obowiązków i dobrze reprezentować wyborców. W czasie kampanii wyborczej kolejny już raz przyjeżdżają do Ostrowca Świętokrzyskiego kandydaci z Kielc, Starachowic i innych miast i obiecują złote góry. Po wyborach najczęściej pozostają tylko puste biura poselskie, a mieszkańcy i władze miasta dalej borykają się ze swoimi problemami.

Mam podstawę przypuszczać, że teraz będzie tak samo.
-Większość koleżanek, po ukończeniu renomowanej warszawskiej uczelni, pozostała w Warszawie i tam robi karierę. Dlaczego wróciła pani do Ostrowca Świętokrzyskiego?
– Pewnie z sentymentu i przywiązania do środowiska. Jednak kilka lat pracowałam i rozwijałam się zawodowo w Warszawie, kiedy jednak natknęłam się na ofertę firmy z Ostrowca Świętokrzyskiego, która poszukiwała szefa marketingu, złożyłam CV. Tej decyzji nie żałuję. W Ostrowcu Świętokrzyskim realizuję się zawodowo, mogę zrobić coś pozytywnego dla miasta, z którym bardzo jestem związana.


-W pani rodzinie są tradycje hutnicze i sportowe?
-Mój dziadek Józef Handze wraz z braćmi od 1929 roku współtworzyli pierwszy skład drużyny KSZO. Czołowym piłkarzem KSZO i działaczem sekcji piłki nożnej był też stryj Andrzej Handze.
-Trudne warunki pracy odbiły się na zdrowiu byłych hutników, dziś emerytów i rencistów. Nasi czytelnicy żalą się, że muszą się leczyć w innych szpitalach, czekać miesiącami na wizytę u specjalisty lub na rehabilitację?
-Sytuacja naszego szpitala jest powodem wstydu poprzedniej władzy powiatu. Z ostrowieckiej lecznicy PiS zrobił partyjny folwark. Zarząd starostwa pod przewodnictwem Zbigniewa Dudy zatrudnił, z politycznego nadania, niedoświadczoną osobę na dyrektora, przez co naraził szpital powiatowy na milionowe długi i niewypłacalność. Nie tylko w szpitalu można było zaobserwować partyjne rozpasanie. Zarząd powiatu niejednokrotnie w podległych sobie placówkach bezprawnie zwalniał doświadczonych urzędników, nauczycieli czy dyrektorów. Świadczą o tym wygrane przez poszkodowanych liczne sprawy sądowe. Dlatego zajęcie się problemem naszego szpitala, a także całej służby zdrowia będzie priorytetem w moich działaniach. Nie możemy pozwolić, aby ludzie umierali przez brak środków na leczenie, gdy w tym czasie rozszerzane są transfery pieniężne dla grup, które spokojnie mogą dać sobie radę bez wsparcia państwa.
-Czy obecni parlamentarzyści, zdaniem pani, wywiązali się z obietnic i obowiązków wobec wyborców i środowiska?
– Absolutnie nie. Samorząd miasta nie miał z ich strony wsparcia. Poseł Andrzej Kryj tak naprawdę nic szczególnego w tej kadencji nie zrobił. Przesiedział spokojnie cztery lata w Sejmie, głosując za niekonstytucyjnymi często przedsięwzięciami. Zasiadał w sejmowej komisji oświaty i jest współodpowiedzialny za nieudaną reformę szkolnictwa. Doprowadził do licznych protestów w oświacie, utraty pracy wielu nauczycieli i stresu uczniów oraz ich rodziców. Parlamentarzyści Andrzej Kryj i Jarosław Rusiecki nie odwrócili niekorzystnych trendów, czyli braku inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim i braku rozwoju biznesu w naszym regionie. Nie pojawiły się w mieście duże firmy i nie powstały ambitniejsze miejsca pracy. Poza tym przespali inwestycje drogowe. W tym czasie nie zrodziła się decyzja, która by skomunikowała Ostrowiec Świętokrzyski z krajem. Wszystkie ważniejsze drogi omijają Ostrowiec Świętokrzyski. Droga nr 74 nie uzyskała statusu drogi ekspresowej. Od parlamentarzystów oczekuje się, aby dbali o interes miasta i swoich wyborców.
-W swoim programie wyborczym ?Dziesiątce Edyty? za jeden z najważniejszych celów uważa pani poprawę dostępności pacjentów do usług medycznych i poprawę sytuacji w służbie zdrowia?
– Kwestie związane z lecznictwem uważam za priorytetowe. Konieczne jest: zwiększenie środków pieniężnych na służbę zdrowia, likwidacja kolejek do specjalisty, pomoc samorządom, które mają coraz większe problemy z prowadzeniem szpitali powiatowych. Jestem przejęta tym, co słyszę od mieszkańców miasta i sąsiednich gmin, z którymi się spotykam. Ponadto będę bronić praw kobiet tak, by to one decydowały o swoim życiu, a nie rządzący. Będę walczyć o prawa mniejszości: narodowych, wyznaniowych, kulturowych czy seksualnych. Bez wolności nie ma solidarności pomiędzy ludźmi. Trzeba przywrócić praworządność w naszym kraju i trójpodział władzy. Będę walczyć o zwiększenie nakładów z budżetu państwa na rozwój naszego województwa.
-Zapewne bardzo bliskie z racji wykształcenia i zawodu są dla pani kwestie społeczne i gospodarcze?
-To prawda. Chciałabym, aby Polacy zarabiali więcej. Wyższe zarobki można osiągnąć poprzez niższe obciążenia podatkowe, a zwiększanie płacy minimalnej powinno być odpowiedzialne ? jej wysokość musi być powiązana z poziomem wzrostu gospodarczego i produktywnością, aby nie wywołać szalejącej inflacji i nie zdestabilizować rynku. Trzeba przeciwstawić się niekorzystnym trendom demograficznym w naszym mieście poprzez stworzenie odpowiednich warunków dla rodziny i ludzi młodych: inwestycje, które zapewnią mieszkania, ciekawą pracę, opiekę nad dziećmi. Kluczem dla rozwoju naszego regionu jest skomunikowanie go z resztą kraju. Zamierzam walczyć, by droga nr 74 miała status drogi ekspresowej, a droga 42 została przebudowana w taki sposób, aby jak najbardziej skrócić czas przejazdu z Ostrowca do trasy S7. Polityka gospodarcza musi uwzględniać oczekiwania i interesy zarówno pracodawców jak i pracowników. Nie da się zadekretować płacy minimalnej. Arbitralne decyzje mogą się odbić negatywnie na wszystkich grupach społecznych. Spowodują wzrost cen usług i produktów na rynku. Kto zrekompensuje wtedy szalejący wzrost cen nauczycielom, urzędnikom, emerytom i rencistom? Dla firm szybkie zwiększanie płacy minimalnej, a tym samym kosztów prowadzenia działalności oznaczać będzie mniejszą rentowność i wyhamowanie inwestycji w krótkim terminie, a w dłuższej perspektywie zwiększy się bezrobocie, bowiem pracodawcy postawią na automatyzację procesów produkcji.
-Dziękuję za rozmowę.
Materiał sfinansowany ze środków Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska Po .N i PL Zieloni

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Głosujmy na ostrowczankę Edytę Handze!

  • 8 października 2019 at 23:13
    Permalink

    Obawiam sie ze dziewczyna postawila na zlego konia. Ten kon potyka sie o wlasne kopyta. Ambicja powinna przynajmniej rownowazyc sie z rozsadkoem. Nawet jesli wygrala by te wybory, to kleszcze ja tak obsiada, ze lepiej zeby poczekala, na lepszy czas dla mlodych i ambitnych. Najlepiej do czsu az ta koalicja padnie sama z siebie. Szkoda na to glosu. I szkoda dziewczyny. Po wyborach Koalicja bedzie sie zagryzac jak szczury w polapce. Juz wlasciwie to jest widoczne. A bedzie jeszcze lepiej. To co pani postuluje to juz robia inni i nie da pani rady ich przeskoczyc. Trzeba raczej poczekac na to co wyniknie z tamtego. Bo ma pani troche spozniony start. Po za tym, to o czym pani tak pieknie opowiada trzeba miec z kim realizowac, a ci ktorzy skrywaja sie za pani plecami raczej sie nie popisali i na to ze sie popisza chyba juz nikt nie liczy. Skacze pani do basenu w ktorym juz nie ma wody, prosze uwazac. Jesli ktos pani obiecal gleboka wode, to prosze otworzyc oczy przed skokiem. To jest rzut na tasme, a pani w tej sztafecie moze co najwyzej odegroac role paleczki.Wyglada to tak samo, jak w tamtych wyborach kiedy wystawili Marusie do ciagniecia eszelona z bolszewikami, a potem sami zrobili z niej mizerie. Tym razem tez wyglada to na desperacje i chowanie sie za kwiaty. Przepraszam, nic do pani nie mam i nic o pani nie wiem, ale wyglada mi pani na piekny kwiatek w bagnie. Po za tym droga pani, tu nie chodzi o walke, ktos pani nabil glowe bzdurami.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *