Rak nie jest już wyrokiem ? najnowsze metody diagnostyki onkologicznej

Rak, który jak podkreśla profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach, jeszcze do niedawna był wyrokiem, dzięki olbrzymiemu postępowi medycznemu i nowym technologiom pomału staje się jedną z wielu chorób przewlekłych. ? Nawet jeśli nie możemy zwalczyć go zupełnie, jesteśmy w stanie wydłużyć przeżycie pacjenta, maksymalnie jak się da ? zapewnia profesor Stanisław Góźdź. Służyć temu może m.in. terapia celowana molekularna, to zupełnie inny poziom onkologii, nazywanej także terapią spersonalizowaną.
? To nowa, bardzo obiecująca i przynosząca już efekty forma terapii onkologicznej. Dla pacjentów szansa na wydłużenie życia. Tutaj na ratunek przychodzi nam genetyka, a badania nastawione na poszukiwanie leków, prowadzone przez zespół sprawdzonych, chcących wciąż podnosić swoje kompetencje lekarzy, który udało się stworzyć profesorowi Góździowi, celowane są prosto w zmiany genetyczne ? tłumaczy Magdalena Zieleń.
Przyznaje, że jako radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz członek Rady Społecznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, nowoczesne metody leczenia raka, do jakich dostęp mają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, nie są dla niej czymś obcym. Śledzi na bieżąco postępy i wspiera szpital we wszystkich staraniach, których skutkiem jest postęp w walce z tą chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
? Przyszłością leczenia nowotworów jest terapia celowana, czyli stosowanie leku skierowanego bezpośrednio przeciw komórce nowotworowej z określoną zmianą genetyczną. Leczenie jest skuteczne pod warunkiem, że w komórce nowotworu konkretnego pacjenta znajdziemy cel molekularny ? tłumaczy profesor Góźdź.
Lekarze na podstawie badań genetycznych mogą przewidzieć na jakie nowotwory możemy zachorować w przyszłości. W ŚCO w Kielcach możliwe jest także badanie pozytronowym tomografem emisyjnym. To sprzęt pozwalający na wykrycie mikroskopijnych skupisk komórek rakowych.
as

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *