Kieleckie konsorcjum firm zajmie się śmieciami

W ostrowieckim Urzędzie Miasta, rozstrzygnięto przetarg dotyczący gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym mieście przez najbliższe dwa lata. Zwyciężyło konsorcjum kieleckich firm, gdzie liderem jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Fart BIS, zaś partnerem Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart.
Przypomnijmy, że na przetarg p.n. ?Gospodarowanie odpadami komunalnymi w Ostrowcu Świętokrzyskim w okresie od 01.01.2020 roku do 31.12.2021 r. Odbiór i zagospodarowanie odpadów wytwarzanych na nieruchomościach, na których zamieszkują mieszkańcy. Organizacja i prowadzenie PSZOK? ofertę obok zwycięskiej złożył również dotychczasowy realizator tej usługi w Ostrowcu Świętokrzyskim, a mianowicie Remondis. Propozycja kieleckiego konsorcjum była jednak aż o blisko 7 mln. zł niższa.
Zwycięzcę ostrowieckiego przetargu od początku tego roku znają doskonale mieszkańcy Starachowic. Tam również Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Fart BIS odbiera i zagospodarowuje odpady komunalne oraz prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Wyłonienie nowego podmiotu, który zajmie się gospodarką odpadami w Ostrowcu Świętokrzyskim, otwiera dyskusję nad wysokościami tzw. opłaty śmieciowej, która na pewno wzrośnie. Pojawia się pytanie – o ile? Przypominamy też, że UOKiK opublikował ?Raport z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014 -2019?.
– Badanie urzędu pokazało, że wzrost opłat płaconych przez mieszkańców za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 r, a potem z roku na rok był coraz większy. W latach 2018 -2019 ponad 60 proc. gmin podniosło lub planuje zwiększyć ceny. Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski. Największe dotyczą woj. mazowieckiego, gdzie w jednej z gmin stawki wzrosły blisko trzykrotnie – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał. Duże podwyżki miały miejsce także w niektórych gminach w woj. podkarpackim i podlaskim, kujawsko-pomorskim, śląskim i warmińsko -mazurskim. Najniższe były w woj. opolskim, jednak nawet tam mamy do czynienia z 25 proc. wzrostem.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.