Co z naszym parkingiem?

To pytanie coraz częściej pojawia się na zebraniach osiedlowych, a dotyczy parkingu na os. Słonecznym przy alei Jana Pawła II, obok bloków od nr 4 do 9.

 -Patrzymy z zazdrością na tę część osiedla, gdzie został wykonany piękny parking przy Centrum Handlowo ?Usługowym, gdzie kierowcy mogą bezpiecznie pozostawić swoje samochody. W naszej części jest ?misz -masz?. Mamy tu przychodnię, do której podjeżdżają pacjenci oraz osoby handlujące warzywami. Ta część parkingu nie służy mieszkańcom. Nie mamy pretensji, bo każdy ma prawo do prowadzenia swojej działalności, z czego i my korzystamy. Jednak, gdy człowiek przyjedzie z pracy, nie ma gdzie zaparkować. Wykorzystywane są wszystkie wolne miejsca. Kierowcy zostawiają samochody na zielonych skwerach i na pasie drogowym oraz na nieużywanym chodniku przy al. Jana Pawła II. Jedni parkują pionowo, inni poziomo, przez co tworzy się chaos. Zgłaszaliśmy ten problem na zebraniach osiedlowych, jednak bez efektu -mówi jeden z mieszkańców.

-Nawierzchnia parkingu jest w opłakanym stanie. Dziury, wyrwy, koleiny. Tereny niby zielone już dawno ich nawet nie przypominają, gdyż są zajeżdżone przez samochody. Podczas deszczu woda gromadzi się w tych nierównościach, parkujemy samochody w wodzie, w zgniłych liściach i śmieciach. Nasze interwencje i prośby trafiają w próżnię -dodaje z rozżaleniem kolejna mieszkanka.

Zasadniczy problem polega na tym, że jest parking usytuowany na terenie należącym do kilku podmiotów. Tereny w tym miejscu są w zarządzie: gminy Ostrowiec Świętokrzyski, powiatu ostrowieckiego, wspólnot mieszkaniowych, które wydzieliły się z OTBS-u oraz Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wielość zarządców wymaga porozumienia i partycypacji w kosztach ewentualnej  inwestycji, uwarunkowanej udziałami własnościowymi. Pod koniec lipca br. w starostwie powiatowym odbyło się robocze spotkanie w tej sprawie, z inicjatywy członka zarządu powiatu, radnej Agnieszki Rogalińskiej, z wicestarostą Andrzejem Jabłońskim i naczelnikiem wydziału rozwoju powiatu, Tomaszem Mroczkiem. Jego efektem było stworzenie projektu modernizacji istniejącego parkingu, z oznaczeniem miejsc parkingowych. Projekt przewiduje utworzenie 102 miejsc, w tym także miejsc dla osób niepełnosprawnych. Jego szacunkowa wartość to ponad 700 tys. zł. Koszty zadania musiałyby ponieść wszystkie podmioty w zależności od udziałów w terenie.

Nikt nie ma wątpliwości, że parking jest potrzebny, a inwestycja pozwoliłaby na uporządkowanie terenu i wygospodarowanie dodatkowych miejsc postojowych, co znacznie polepszyłoby życie mieszkańców osiedla. Jednak jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i sposób finansowania ewentualnej inwestycji. Na tym etapie temat wciąż jest otwarty. Potrzebne jest zaangażowanie wszystkich zarządców. Być może w przyszłym roku uda się wygospodarować potrzebne środki i rozwiązać ten ważny dla mieszkańców problem.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *