Prezydent spotkał się z biznesem. Ostrowiec Świętokrzyski chce zamrozić podatki na 2020 rok

Prezydent Jarosław Górczyński spotkał się z przedstawicielami największych firm przemysłowych funkcjonującymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także członkami Rady Inicjatyw Gospodarczych.
Głównym tematem było omówienie współpracy w roku 2020 na linii samorząd -biznes.
Na zaproszenie prezydenta odpowiedzieli prezesi bądź właściciele firm, tj. Celsa ?Huta Ostrowiec?, WOST Walcownie Ostrowieckie, Climatic, Elkom Trade, OZMO, Finow Polska, Signal, Bimerg, Publima, Odlewnia Ostrowiec oraz reprezentanci Cechu Rzemiosł Różnych, Staropolskiej Izby Przemysłowo -Handlowej.
– Chciałem się spotkać się z firmami, które z jednej strony płacą największe kwoty podatków od nieruchomości, a także zatrudniają najwięcej pracowników- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Spotykamy się okresie, gdy docierają do nas z kraju informacje o tym, że samorządy decydują się na podwyżki podatków od nieruchomości. Skala jest różna, bowiem mówi o wzrostach rzędu 2%, ale i o 30%. Jako prezydent na sesji Rady Miasta będę chciał zgłosić projekt uchwały, która zamrozi na rok 2020 stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych.
Prezydent zaprezentował też symulacje związaną z niepodnoszeniem podatku od nieruchomości przez ostatnie lata, wykazał, że jako samorząd w regionie mamy najniższe stawki podatkowe i jak się to odbija na realizowane tu przedsięwzięcia.
– Chcąc być, jako samorząd, przewidywalnym partnerem dla lokalnych firm liczę, że 9 grudnia br. podczas sesji dotyczącej podatków radni poprą naszą propozycję dotyczącą zamrożenia podatków- mówił prezydent. Receptą na zdrowe finanse miasta, podobnie zresztą jak w przypadku naszych domowych budżetów, są trafne inwestycje oraz dbanie o to, aby przychody były stabilne i zróżnicowane, zaś zadłużenie miasta minimalne.
Podczas spotkania prezydent mówił też o optymalizacji zatrudnienia zarówno w samym Urzędzie Miasta, ale także w gminnych spółkach. Zatrudnienie na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyło się o 170 osób, gdzie 90% przypadków związane było z odejściami na emeryturę. Włodarz miasta zachęcił przedstawicieli lokalnych firm w znalezieniu koncepcji na teren po obecnej bazie MPK, która za dwa lata zlokalizowana zostanie w innym miejscu.
Na zakończenie to przedsiębiorcy mogli zgłaszać swe uwagi. Aleksander Panek – prezes firmy Climatic mówił o potrzebie lobbingu w kwestii, jak najlepszego skomunikowania Ostrowca Świętokrzyskiego, prezes Odlewni Ostrowiec Zbigniew Gorazda o uszczelnieniu poboru lokalnych podatków, głównie od podmiotów, które unikają opłat, zaś dyrektor operacyjny WOST Beniamin Szczepaniec mówił o problemach infrastrukturalnych, z którymi borykają się firmy inwestujące na terenie Starej Huty.
-Należy podziękować za podejście samorządu do polityki podatkowej – mówił Grzegorz Lichota – właściciel firmy ?Publima?. My również borykamy się z podobnymi problemami, jak zatrudnienie, czy wzrost płac, a także kosztów. Dobrze, że chociaż lokalnie nie jesteśmy dodatkowo obciążani.
– Z mojej wiedzy Ostrowiec Świętokrzyski będzie na mapie Polski w gronie nielicznych tej wielkości miejscowości, która nie podniesie lokalnych podatków- akcentował Cezary Tkaczyk, prezes Staropolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Prezydent spotkał się z biznesem. Ostrowiec Świętokrzyski chce zamrozić podatki na 2020 rok

  • 09/12/2019 at 15:03
    Permalink

    Miasto powinno rowniez pomyslec o jakims konkretnym wspieraniu drobnej predsiebiorczosci i malych lokalnych sklepow, chocby poprzez miejsca parkingowe, lub postojowe, w ich poblizu. Czas sie otrzasnac i zauwazyc ze wladze miasta coraz bardziej uzalezniaja sie od przedsiebiorcow z pakietu kapitalu zagranicznego. Wystarczy spojrzec na nazwy firm zaproszonych przez wladze miasta do dyskusji nad zamrozeniem podatkow miejskich na rok 2020. To mily gest, Tylko kto tu z kogo robi pacana. W dobie zapasci miejskich finansow to wlasnie powinno byc odwrotnie, to wlasnie, te bogate przedsiebiorstwa, powinny wesprzec wydatniej zrownowazenie finansow miejskich. Castorama udowodnila co znacza dla nich pracownicy… gdyby tak zrobil drobny przedsiebiorca zostal by zgnojony w Sadzie. Podsciubianie sie bogatemu pod lyzke, zeby mu sie nie rozlalo nie przystoi wladzom. Interes spoleczny, to nie tylko bogate przedsiebiorstwa, ale wszystkie, rowniez te maluczkie. Wielu maluczkich wolalo by zaplacic wiekszy podatek od nieruchomosci w zamian za zrobienie parkingu, lub miejsca postojowego, w poblizu jego sklepu. Nie podatek dla kasy, a podatek dla celu. A tu wrecz odwrotnie, przed malymi sklepikami planuje sie wprowadzic oplaty parkingowe, a obcy kapital zwalnia sie z oplat. To kto tu najbardziej korzysta na tym miescie. Kto to miasto powinien wspierac najbardziej. Maluczcy? Mysle ze wielu zgodzilo by sie nawet na jakis niewielki okresowy podatek celowy, Jesli tylko moglo by to zwiastowac poprawe koniunktury malego bizesu w tym miescie. Kazdego biznesu nie tylko tego duzego. W formie np jakiejs sciepy przedsiebiorcow miejkich na rzecz jakiegos miejskiego przedsiewziecia ulatwiajacego dostep, dojaz i zatrzymanie sie, przed mlymi sklepami. Podczas kiedy juz mamy obwodnice i w planie nastepne, a nawet w planie dojaz do duzego przedsiebiorsta przez srodek sypialni, moze nie bylo by zlym pomyslem zwiekszenie liczby miejsc parkingowych w miescie. Parking, podjazd, to podstawa funkcjonowania biznesu, slepu, a nawet kosciola, choc do koscola powinno sie chodzic pieszo. Jesli wladze beda tak dalej bardzo dbaly o biznes w tak selektywny sposob to do kosciola bedziemy chodzic nie tylko pieszo ale i boso.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *