Po kolei

Nowe połączenia kolejowe, które pojawiają się w Ostrowcu Świętokrzyski, budzą pytania mieszkańców dotyczące słabej infrastruktury.
Zdaniem lokalnego biznesu pod tym względem jest wręcz tragicznie.
Co z dworcem?
Już od kilku lat Gmina Ostrowiec Świętokrzyski chce przejąć budynek dworca. Wydawało się, że do finalizacji transakcji dojdzie jeszcze w tym roku, ale jednak tak się nie stało.
– Nieruchomość (wraz z sąsiednią działką, na której znajduje się pomnik upamiętniający miejsce rozstrzelania Polaków przez hitlerowców), planowana jest do przekazania na rzecz Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – potwierdza Magdalena Grosik z Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A. Dworzec objęty jest planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym. Nabywca nieruchomości będzie zobowiązany do zapewnienia w budynku funkcji związanych z obsługą pasażerów, w tym m.in. poczekalni dla podróżnych, kasy.
Jak słyszymy, na obecnym etapie sporządzony został przez rzeczoznawcę majątkowego operat szacunkowy z wyceny praw do nieruchomości oraz ustalane są warunki obrotu nieruchomością, w części dotyczącej znajdujących się na nieruchomości sieci i urządzeń celem zabezpieczenia interesów PKP S.A. i spółek Grupy PKP. Szczegółowe warunki, na jakich owe nieruchomości będą zbyte na rzecz Gminy, zostaną ustalone pomiędzy Gminą i PKP S.A.
Stacja się zmieni
– Prace projektowe, obejmujące stację Ostrowiec Świętokrzyski, są w końcowej fazie opracowania -mówi Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Informacje, które mogę aktualnie przekazać: w ramach inwestycji na linii ze Skarżyska -Kamiennej do Sandomierza przebudowany będzie peron wyspowy na stacji Ostrowiec Świętokrzyski, który zostanie podwyższony. Na peronie zamontowane będą płyty z pasami ostrzegawczymi dla osób niewidomych i niedowidzących, wiaty, ławki, oświetlenie i gabloty z informacją dla podróżnych. W Ostrowcu Świętokrzyskim prace obejmą także przejazd kolejowo-drogowy na ul. Żeromskiego. Zabudowana zostanie nowa jezdnia i tory, co zapewni kierowcom płynniejszy przejazd. Zamontowane będą nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sygnalizacja przejazdowa i półrogatki. Prace są planowane do rozpoczęcia w 2020 r.
Przypomnijmy, że trwająca przebudowa prawie 100 km linii Skarżysko – Kamienna ? Sandomierz za 379 mln zł zapewni dobre warunki podróżowania koleją. Możliwe będzie przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego na całej trasie. Czas przejazdu szacowany jest na ok. 1h 30 min. 22 lepiej przygotowane stacje i przystanki podniosą komfort korzystania z kolei. Obecnie prace koncentrują się na odcinku Skarżysko -Kamienna ? Starachowice Wschodnie.
Zapomniano o przedsiębiorcach
Niestety nie udało nam się ustalić, że poprawienie infrastruktury kolejowej obejmie punkt przeładunkowy, z którego korzystają firmy z terenu powiatu ostrowieckiego i okolic, szczególnie te z branży hutniczej. Tutaj przeładunek z wagonów na ciężarówki odbywa się wręcz w tragicznych warunkach.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Po kolei

 • 30/12/2019 at 10:49
  Permalink

  Ten tytuł – homonim , najlepiej oddaje stan PKP w Ostrowcu.

  Reply
 • 01/01/2020 at 07:23
  Permalink

  Opłakany stan dworca PKP w Ostrowcu od lat spędza mi sen z powiek. Od kilku lat słyszymy jak mantrę , że miasto przejmie budynek i co? na zapowiedziach władz miasta jak i PKP się kończy… Drugie miasto w województwie pod względem mieszkańców posiadające obecnie bezpośrednie połączenia z takimi miastami jak m.in. Warszawa , Kraków , Wrocław , Częstochowa , Przemyśl , Bydgoszcz , Kielce , Sandomierz , Stalowa Wola mimo wciąż rosnącej liczby pasażerów (spowodowane po części bardzo słabą ofertą ostrowieckiego PKS-u) nie może liczyć na poczekalnię (zwłaszcza teraz w okresie zimowym jest to szczególnie dotkliwe) , kasy biletowe. Jak to się ma np. do funkconujących na terenie naszego regionu dworców w regionie w takich miasteczkach jak Suchedniów , Jędrzejów , Sędziszów , Włoszczowa? WSTYD !

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *