Czy będzie tu przejazd?

W różnych środowiskach trwa dyskusja dotycząca odblokowania przejazdu odcinka ul. Siennieńskiej, biegnącego od ul. Polnej przez os. Słoneczne.
Wniosek w tej sprawie skierowały do Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w starostwie powiatowym służby medyczne i służby mundurowe, zdaniem których blokada przejazdu uniemożliwia dotarcie na wezwanie osób potrzebujących pomocy.
-Coraz częściej mamy problem z poruszaniem się po ostrowieckich osiedlach. Jest coraz więcej samochodów, coraz więcej zaparkowanych aut. Na głównych ulicach ciężko włączyć się do ruchu w godzinach szczytu. Odblokowanie tego przejazdu ułatwiłoby nam dotarcie do pacjentów na osiedlu od ul. Polnej, bez konieczności pokonywania czterech skrzyżowań. W przypadku zaburzeń oddechowo -krążeniowych każda minuta decyduje o życiu. Często przyjazd do pacjenta na przykład z bloku nr 24 na os. Słonecznym zajmuje nam więcej czasu niż przewiezienie do szpitala. Nierzadko, jadąc na wezwanie, musimy główkować: jak najszybciej dojechać, jaką wybrać drogę. Poprzez blokady na osiedlowych drogach oraz zaparkowane samochody na przejazdach uniemożliwiają nam szybką interwencję – przyznaje Danuta Barańska, szefowa ostrowieckiego pogotowia.


Ratownicy medyczni nie ukrywają, że zdarza im się jeździć po trawnikach z powodu nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, a bywa też tak, że muszą biec kilkaset metrów z potrzebnym sprzętem, gdyż podjazd pod klatkę bloku jest niemożliwy. Wniosek podpisali również: komendant Policji Powiatowej, Zbigniew Wilk oraz komendant Powiatowej Straży Pożarnej, Robert Grudzień. Ich zdaniem udrożnienie przejazdu z ul. Polnej w kierunku parkingu, ułatwi przemieszczanie się służb w sytuacji zagrożenia. Zdania w tej sprawie są podzielone. Jedni uważają, że zostanie zagrożone bezpieczeństwo mieszkańców osiedla, inni że ważniejsze jest ratowanie życia i zdrowia ludzi potrzebujących pomocy.
Jeszcze inni żądają konsultacji społecznej w tej sprawie.
-Przez tyle lat droga ta była zamknięta z uwagi na bezpieczeństwo. Jest chodnik, ławki, skwer rekreacyjny. Latem dużo dzieci i osób starszych. Jeśli otworzy się ten przejazd, będą jeździć jak szaleni. To niedobry pomysł -mówi jeden z mieszkańców. -Większość dróg osiedlowych jest zablokowanych przez bramki czy też gazony kwiatowe, że nie można przejechać. I dochodzi do paranoi, bo żeby dojechać na drugą część tego osiedla, trzeba wyjechać ulicą Polną w ulicę Radwana, a potem w al. Jana Pawła II, żeby znaleźć się po drugiej stronie parkingu na os. Słonecznym. Uważam, że należy odblokować ten przejazd -mówi kolejny mieszkaniec.
-Droga była zablokowana, kiedy działał Dziecięcy Dom Kultury. Wtedy były dzieci i ze względów bezpieczeństwa było to uzasadnione. Ale teraz kiedy nie jest tam prowadzona działalność kulturalna, nie widzę przeciwwskazań, aby umożliwić ten przejazd. Jednak jest to moje prywatne zdanie. Do tej pory jednak taki wniosek oficjalny do rady osiedlowej nie wpłynął -przyznaje Wiesław Wójcicki, przewodniczący rady os. Słoneczne.
-Niegdyś ta droga była otwarta. Pamiętam czasy kiedy autobusy tędy jeździły. Ludziom się teraz w głowach pomieszało i chcą w mieście mieszkać, tak jak na wsi -stawiać szlabany, ograniczenia, ogrodzenia, zamykać drogi. Infrastruktura drogowa jest zdobyczą miasta i takie są miejskie funkcje. Drogi są po to, aby ułatwiać życie ludziom, ułatwić dojazd. Jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju, to raczej w wielomieszkaniowej zabudowie blokowej na osiedlach jej nie znajdzie -dodaje inny mieszkaniec.
Temat nadal wciąż jest otwarty. Trudno dyskutować nad tym co jest ważniejsze: bezpieczeństwo użytkowników drogi czy szybki dojazd służb ratowniczych do ludzi w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Decyzję w tej sprawie podejmą radni miasta.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Czy będzie tu przejazd?

  • 14/01/2020 at 20:52
    Permalink

    Ja dziś boję się o własne bezpieczeństwo przechodząc przez zamkniętą ulicę a co będzie gdy zostanie ona otwarta.Dziś kierowcy nie zwracają uwagi na pieszych,poruszają się tak jakby im wszystko wolno było bez zachowania bezpiecznej prędkości.To chyba jakiś żart?to droga osiedlowa i niech tak pozostanie.Przedstawiony w artykule argument służ ratownictwa nie może przesadzać o stworzeniu drogi publicznej,która stałaby się niebezpieczną dla mieszkańców.Przede wszystkim to mieszkańcy osiedla powinni wypowiadać się w tej sprawie. Ja rozumiem właścicieli aut,gdyż większym problemem jest brak osiedlowych parkingów, a z drugiej strony oni sami gdyby można było wjeżdżaliby samochodami do swoich mieszkań,aby tylko było blisko.Chrońmy przyrodę,dbajmy o środowisko,twórzmy parki,bezpieczne place zabaw dla dzieci.To powinno być priorytetem dla nas wszystkich.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *