Nasze szkoły w ogólnopolskim rankingu. Wielki wyczyn ?Konarskiego?, sukcesy ?Chreptowicza? i THM

Głównymi adresatami corocznego rankingu redakcji ?Perspektyw? są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Mogą informacje czerpać z pięciu rankingów.

Wyczyn ?Konarskiego?

Prestiżowy, Ogólnopolski Ranking Liceów 2020, który po raz 22 został przygotowywany przez redakcję ?Perspektyw?, przyniósł niezwykle spektakularny sukces ostrowieckiemu Niepublicznemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Konarskiego. Nasza szkoła znalazła się na 43 miejscu w Polsce i na 2 miejscu w województwie, tuż za LO im. Królowej Jadwigi w Kielcach, które sklasyfikowane zostało na 6 pozycji w kraju. ?Konarski?, który w swym debiucie zyskał od razu status ?Złotej szkoły? uplasował się także na 38 miejscu w rankingu maturalnym i na 66 miejscu w rankingu szkół olimpijskich. Dyrektor szkoły, Kinga Wnuk, o tych wynikach, jako pierwsza dowiedziała się od naszej gazety. 

-Tak wysoki wynik naszego liceum w ogólnopolskim rankingu to dla nas wielka radość i nobilitacja – podkreśla dr Kinga Wnuk. -Ogromnie się cieszę, że przyjęte przed laty priorytety oraz koncepcja kształcenia, oparta na ciągłości i spójności edukacyjnej oraz pracy w małych grupach profilowych się sprawdza. Serdecznie gratuluję naszym absolwentom, a dzisiejszym szczęśliwym studentom wybranych przez siebie uczelni oraz ich nauczycielom. Od zawsze przy okazji świętowania różnorodnych sukcesów Szkół Konarskiego podkreślam, że każdy z nich jest wynikiem wspólnej pracy całej naszej społeczności. Tegoroczny ranking Perspektyw oraz historyczne nie tylko dla naszej szkoły, ale i dla Ostrowca, miejsce wśród 50 najlepszych liceów w Polsce, są wspaniałym jej uhonorowaniem oraz powodem do dumy.

Tegoroczni absolwenci ?Konarskiego? dostali się na wymarzone studia m.in. medycynę, prawo, zarządzanie, psychologię czy ekonomię. Wielki sukces odnieśli w egzaminie maturalnym, zajmując 1 miejsce w mieście i powiecie oraz 2 w województwie. Dwójka uczniów została finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej i Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

?Chreptowicz? utrzymał status ?Złotej szkoły?

LO Nr II im. Joachima Chreptowicza, które przed rokiem uplasowało się na 115 miejscu tym razem wywalczyło 188 miejsce i 187 pozycję w rankingu maturalnym, zachowując przy tym status ?Złotej szkoły?. Szósty wynik ?Chreptowicza?, jako szkoły publicznej, w rankingu wojewódzkim też zasługuje na wyróżnienie. Z kolei w piątej setce uplasowało się LO Nr III im. Władysława Broniewskiego, które z 406 miejsca spadło na 449. Popularny ?Bronek? również utrzymał status ?Srebrnej Szkoły?. Niestety, w pierwszej pięćsetce liceów ponownie nie znalazło się LO Nr I im. Stanisława Staszica, które z 552 miejsca spadło na 614. ?Staszic?, który w wojewódzkim rankingu liceów znalazł się na 20 pozycji, nadal jednak ma godny pozazdroszczenia status ?Brązowej szkoły?.

Najlepszym w kraju okazało się Uniwersyteckie LO w Toruniu przed XIV LO im. Staszica w Warszawie i V LO im. A.Witkowskiego w Krakowie. Z innych, naszych szkół wyróżnić należy LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie z 17 miejscem w województwie i 463 w Polsce.

THM wciąż nr 1

Technikum Hutniczo -Mechaniczne, czyli Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św., zanotowało awans z 66 na 61 miejsce w kraju, zdobywając znak jakości ? tarczę ?Złotej Szkoły?. Aż strach pomyśleć o tym, że w latach 90-tych planowano likwidację tej bogatej w tradycje szkoły hutniczej. Uczniowie THM brali udział na oficjalnej gali w auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie podane zostały wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. W rankingu maturalnym nasze technikum znalazło się na 40 miejscu, a w rankingu szkół olimpijskich na 173 pozycji. W województwie świętokrzyskim THM uplasowało się na 1 miejscu, wyprzedzając Technikum Leśne w Zagnańsku i Technikum Nr 1 w Busku – Zdrój. Na 12 miejscu w województwie znalazło się Technikum w Opatowie, na  13 miejscu sklasyfikowano ostrowiecki Technikum Nr 1 w popularnym ?Ekonomiku?, na 25 miejscu Technikum Nr 4 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ?Samochodówce?, a na 28 pozycji Technikum Nr 2 w ?Budowlance?.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów (z tego powodu nasz ?Konarski? nie będzie rankingowany za 2020 rok, gdyż do matury przystąpi 11 maturzystów), a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Jej pracom przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Kryteria Rankingu Liceów 2020 stanowiły wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%), w tym także międzynarodowych, zaś za kryteria Rankingu Techników 2020 przyjęto sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *