?Nie święci garnki lepią?

W najbliższą sobotę, 25 stycznia o godz. 10 i 13, ostrowieckie muzeum zaprasza na Sudół na kolejne zajęcia warsztatowe. Poprowadzi je sam dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu  Krzemionki, dr Andrzej Przychodni. Udział w zajęciach jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669  970 499 lub adresem email: promocja@krzemionki.info.

Warsztaty pozwolą na poznanie technik kształtowania różnych wyrobów z gliny używanych w starożytności. Każdy z uczestników, bez względu na wiek, będzie miał szansę wykonać naczynie, użyć formy do odciśnięcia elementów ozdobnych lub lampek i poznać domieszki stosowane od tysiącleci do wyrobów ceramicznych. Wykonane wyroby będzie można później utrwalić poprzez wypał.

Zajęcia odbędą się pod hasłem ?Nie święci garnki lepią?. Glina jest skałą osadową występującą w przyrodzie pospolicie. Tylko jej szlachetna odmiana w postaci kaolinu służy do wyrobu porcelany. Rzadko zdajemy sobie sprawę jak wiele składników naszego otoczenia wykonane jest z gliny. Płytki , umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej towarzyszą nam codziennie. Być może obecna powszechność użycia gliny wynika z tego, że była ona jednym z pierwszych surowców ujarzmionych przez człowieka i wykorzystywanym w gospodarstwie domowym i budownictwie. Ta powszechność użycia gliny rozpoczęła się w neolicie, czyli w okresie, kiedy zaczęto wydobywać krzemień pasiasty w Krzemionkach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *