Ferie w muzeum

?Ferie w muzeum? to świetna propozycja dla tych, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym. Uczestnicy spotkań będą mogli kreatywnie spędzić czas i przy okazji się czegoś nauczyć. Wiedza z zakresu archeologii i przyrody z pewnością przyda się każdemu. Nie zabraknie spacerów po rezerwacie i nietuzinkowych warsztatów plastycznych. Co więcej, nadarzy się okazja do zapoznania się ze sztuką tkania. Wszystko to czeka na Was w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godz.11.00.
Oto dokładny rozkład zajęć:

28.01. ? wtorek
Na tropie leśnych zwierząt
Spotkanie połączone z wyprawą do Rezerwatu Krzemionki celem poszukiwania i obserwacji tropów pozostawionych przez zwierzęta zamieszkujące Rezerwat. Przy okazji opowiemy sobie o wielu ciekawostkach związanych z leśnymi ssakami oraz o tym w jaki sposób radzą sobie zima w lesie.

29.01. ? środa
Figurki ? Idole, symbole, zabawki
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami figurek pradziejowych, ze szczególnym naciskiem na znaleziska z terenu województwa Świętokrzyskiego. Wspólnie zastanowimy się, co mogło sprawić, że ludzie zaczęli tworzyć sztukę i czemu miały służyć te jakże różnorodne przedmioty. Zajęcia składają się z krótkiej prezentacji oraz części warsztatowej.

30.01. ? czwartek
Nie wywołuj wilka z lasu, czyli cała prawda o leśnych kuzynach psów
Zajęcie będą ?nasycone? wiedzą o wilkach, aby odczarować wizerunek złego wilka pożerającego ludzi.

31.01. ? piątek
Neolityczna biżuteria
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi ozdobami, jakie tworzyli i nosili ludzie w okresie neolitu. Poznają teorie i hipotezy, wyjaśniające kiedy i po co zaczęto nosić biżuterię, oraz różnorodne materiały, z jakich mogła być wykonywana. Zajęcia składają się z krótkiej prezentacji oraz części warsztatów.

1.02. ? sobota
Warsztaty tkackie

4.02. ? poniedziałek
?Dzik jest dziki, dzik jest zły?? ? czy można polubić dzika?
Dowiemy się jaką funkcję pełnią dziki w lesie, czy są pożyteczne oraz czy naprawdę powinniśmy uciekać przed dzikiem na drzewo?

4.02. ? wtorek
Planszowe pra-granie
Gry wymagające planszy, zajmowania pól czy zbijania wrogich pionków są z nami od tysięcy lat. Wiele pozostaje zagadką, ale do niektórych, dzięki wysiłkom różnych badaczy, udało się odtworzyć starożytne zasady. W ramach warsztatów uczestnicy nie tylko poznają co ciekawsze ?tytuły? wraz z ich historią, ale też będą mogli spróbować swoich sił w rozgrywkach, z wykorzystaniem barwnych rekonstrukcji.

5.02. ? środa
Czy sójki naprawdę wybierają się za morze? Jak ptaki radzą sobie w lesie
Zajęcia będą związane z wiedzą na temat ptaków, które zostają na zimę w Polsce. Przy odrobinie szczęścia będziemy obserwować sójki, które mieszkają w Rezerwacie.

6.02. ? czwartek
Przyroda pod i przyroda nad
Trasa prowadzi od budynku Muzeum szlakiem przez las do Kamieniołomu Bodzechowskiego, następnie doliną do ruin leśniczówki Jeziórko i z powrotem do budynku Muzeum. Podczas wędrówki przewodnik opowiada o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, geologii, zbiorowiskach leśnych i formach terenu oraz wyjaśnia, jak wzajemnie oddziałują na siebie różne elementy ekosystemy wokół Muzeum (3,76 km).

Elementem zajęć o tematyce przyrodniczej jest spacer w terenie, dlatego też prosimy uczestników feryjnych spotkań o stosowne ubranie.

Zajęcia odbywać się będą w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (Sudół 135a), o godzinie 11.00, czas trwania ok.1,5 godziny. Koszt pojedynczych zajęć: 8 zł za osobę; warsztaty tkackie: 15 zł za osobę.
Udział w zajęciach tylko po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: promocja@krzemionki.info.

Minimalna ilość uczestników to 3 osoby.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *