Mała ostrowiecka obwodnica ? wóz albo przewóz

Do końca lutego 2020 roku musi zapaść decyzja, co dalej z dokończeniem tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że decyzja będzie pozytywna i nikt nie będzie nawet próbował tłumaczyć  mieszkańcom Ostrowca, że w kasie nie ma pieniędzy.

Przypominam, że pierwszy przetarg na budowę małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego nie wypalił. Złożone oferty opiewały na kwoty powyżej 72 mln zł i były za wysokie w stosunku do założonego budżetu o ponad 24 mln zł. Za drugim razem sześciu wykonawców wyraziło zainteresowanie zaprojektowaniem i wybudowaniem obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów. Złożone oferty opiewały na kwoty od ok. 52,9 mln do 75,9 mln zł. Wszyscy wykonawcy zaoferowali skrócenie czasu realizacji inwestycji o 3 miesiące i wydłużenie gwarancji na niektóre asortymenty robót o 5 lat.

W ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegać ona będzie nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.

-Komisja przetargowa analizuje złożone oferty pod kątem możliwości sfinansowania zaplanowanej inwestycji ?mówi Małgorzata Pawelec Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach. Decyzja powinna zapaść do końca lutego 2020 roku, gdyż z tą datą upływa termin związania oferentów złożonymi ofertami.

Dla ostrowczan sprawa jest niezwykle ważna. Droga w znaczący sposób rozładowałaby korki na ul. Sandomierskiej. Wzrosłoby bezpieczeństwo pieszych i komfort życia mieszkańców dolnej części miasta. Wszechobecne korki na wiadukcie nadal zatruwają życie nie tylko kierowcom.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Mała ostrowiecka obwodnica ? wóz albo przewóz

 • 22 stycznia 2020 at 16:41
  Permalink

  Już Kielce nam wybudują…. sracz.

  Reply
 • 22 stycznia 2020 at 21:44
  Permalink

  Brakuje 3 mln. Śmieszna kwota.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *