Nowy pawilon w maju? Milion na sprzęt medyczny dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Dyrektor ostrowieckiego szpitala Andrzej Gruza zapowiedział, że uruchomienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w nowym budynku odbędzie się w kwietniu lub maju. Roboty budowlane są już na ukończeniu, trwają przeglądy i usuwanie usterek. Przy okazji wyszły pewne błędy projektowe, które jeśli się uda, zostaną wyeliminowane.
Nowy obiekt liczy 1,2 tys. m kw. i jest połączony z budynkiem szpitala dwoma korytarzami. Funkcjonowanie SOR w nowym pawilonie pomoże rozwiązać problem nietrzeźwych, których pogotowie przywozi do szpitala oraz rozładuje kolejki oczekujących na przyjęcie do placówki. Inwestycja z pewnością zapewni większy komfort dla pacjentów, sprawną komunikację z pozostałymi oddziałami i poradniami szpitala. Zwiększy się ilość gabinetów konsultacyjnych, a na wyposażeniu znajdzie się nowa, wielostanowiskowa sala obserwacyjna i trzy nowe stanowiska wstępnej intensywnej terapii. Budynek nowego SOR, wzniesiony przez Ostrowiecki Kombinat Budowlany, składa się z dwóch odróżniających się wysokością i zastosowanymi materiałami brył prostopadłościennych. Część niższa, otynkowana na szaro wtapia się w teren, obniżając wysokość widocznej elewacji, ze znaczną powierzchnią przeszkleń. Bryła wyższa, nałożona fragmentarycznie na część parterową, wykończona została panelami z blachą tytanowo -cynkową o kolorze miedzi. Część ta stanowi podkreślenie strefy wejściowej do budynku i podjazdu dla karetek. Konstrukcja budynku pozwala na jego rozbudowę. Wydzielono w nim oddzielne segmenty segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, gabinety resuscytacyjno-zabiegowe, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i konsultacji pacjentów, a także zaplecza administracyjno -gospodarczego. Do podjazdu dla karetek wydzielono nowy fragment drogi wewnętrznej, miejsca postojowe, w tym dla osób niepełnosprawnych.
Środki na zakup sprzętu na SOR zostaną zakupione przez powiat ostrowiecki. Mówiła wcześniej o tym starosta Marzena Dębniak, a kropkę nad ?i? postawili z kolei radni powiatowi, którzy przyjęli na ubiegłotygodniowej, nadzwyczajnej sesji uchwałę wprowadzającą zmiany w tegorocznym budżecie. Do budżetu wprowadzono dotację w kwocie 1 mln zł przeznaczoną dla ostrowieckiego szpitala na zakup sprzętu medycznego oraz wyposażenia dla będącego na ukończeniu w budowie pawilonu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Środki na ten cel wygospodarowano poprzez zmniejszenie wydatków na pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitala za 2018 rok.
Dopełnieniem funkcjonowania rozbudowanego i de facto zupełnie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego będzie zaplanowane wybudowanie ? jak zapowiedziała już starosta ostrowiecki Marzena Dębniak ? lądowiska na dachu budynku szpitala ? lądowiska dla helikopterów medycznych. Jest już gotowy projekt ze stosownymi pozwoleniami i księgą budowlaną. Koszt budowy lądowiska wynosi około 4 mln zł. Środki na tę inwestycję są zagwarantowane w tegorocznym budżecie, a jej finansowanie rozłożone jest na lata 2020-2021. Budowa lądowiska jest niezbędna, by w styczniu 2021 roku w ogóle funkcjonował w naszej lecznicy Szpitalny Oddział Ratunkowy, a nie zwykła, szpitalna izba przyjęć i by ? co najważniejsze – nie zwracać 10-milionowej dotacji ministerstwa na jego budowę. Przypomnijmy także, że w 2016 roku weszło rozporządzenie ministerialne stanowiące, że Szpitalne Odziały Ratunkowe będą musiały mieć lotniska lub lądowiska od 1 stycznia 2021. Oddział od tej daty powinien posiadać całodobowe lądowisko, zlokalizowane tak, aby było możliwe przyjęcie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego.
Sen z powiek spędza jednak dyrekcji szpitala zatrudnienie lekarzy na SOR. Pracują już na nim doraźnie nawet lekarze ze Śląska, Lubelszczyzny i Podlasia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *