Radni piszą do GDDKiA i apelują o rozstrzygnięcie przetargu!

Ostrowieccy radni wystosowali apel do GDDKiA w związku ze zbliżającym się rozstrzygnięciem drugiego postępowania na realizację ?małej obwodnicy? Ostrowca Świętokrzyskiego.

Oto jego treść:


Szanowny Pan

Tomasz Żuchowski

Generalny Dyrektor

Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie

dot. dokończenia budowy

 małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Zwracamy się z prośbą o pozytywne rozstrzygnięcie drugiego już postępowania przetargowego i budowę ostatniego etapu małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego (lokalnie nazywanego V etapem ulicy Zagłoby).  Jest to jedna z najważniejszych inwestycji,  na którą od lat czekają mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, gmin ościennych oraz obecni i potencjalni inwestorzy, dla których nasze miasto stanowi atrakcyjną lokalizację.

Ostrowiec Świętokrzyski jest spadkobiercą wielkich tradycji przemysłowych, zarówno staszicowskiej koncepcji rozwoju przemysłu na terenach wzdłuż biegu rzeki Kamiennej jak i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jednak to również ośrodek, który znacząco ucierpiał w trakcie transformacji ustrojowej i zmian gospodarczych w czym został pozbawiony jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa i nadal jest w sposób niezwykle dotkliwy marginalizowany.

Obecnie nasze miasto posiada duży potencjał gospodarczy wymagający jedynie wsparcia. Jako samorząd stale dokładamy starań w celu pozyskiwania inwestycji, które są gwarantem rozwoju. Jednakże trudno przyciągać inwestorów bez właściwego zaplecza logistycznego i dróg o właściwych parametrach. W wielu częściach Polski obserwujemy imponujący rozwój infrastruktury, ale nie dotyczy to niestety północnej części województwa świętokrzyskiego, a w tym i Ostrowca. Można nawet mówić o powstających dysproporcjach rozwojowych i wykluczeniu komunikacyjnym pojawiającym się między naszą lokalizacją, a pozostałą częścią Polski.

Dokończenie małej obwodnicy to inwestycja strategiczna dla naszego miasta z kilku zasadniczych powodów. Jej budowa znacząco poprawi jakość życia mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Aktualnie miejskimi odcinkami DK-9 przemieszcza się 23 tys. pojazdów na dobę co wpływa na znaczącą uciążliwość, z którą od lat muszą się zmagać mieszkańcy południowo – wschodniej części miasta. Zakończenie budowy tzw. małej obwodnicy pozwoli na zmianę przebiegu kierunkowego drogi krajowej nr 9 na terenie miasta, oddzielając tym samym ruch lokalny od tranzytu. Poprawi się także dostępność komunikacyjna terenów inwestycyjnych oraz największego zakładu przemysłowego w regionie ? Celsa Huta Ostrowiec na czym nam szczególnie zależy.

W tym miejscu musimy przypomnieć, że ostatnią państwową inwestycją zrealizowaną w Ostrowcu Świętokrzyskim była budowa pierwszej części tzw. małej obwodnicy miasta w ciągu DK-9 w latach 2000 ? 2003. Niestety, nadal utrzymujący się duży ruch dobowy pojazdów (około 20 tyś.) na miejskich odcinkach drogi krajowej nr 9 nie przekonał GDDKiA do budowy kolejnego etapu ciągu obwodnicy wyprowadzającego ruch tranzytowy z miasta Uważamy, że nasze miasto zmagające się przez lata z trudnościami o charakterze restrukturyzacyjnym i adaptacyjnym, powinno zostać potraktowane w sposób szczególny. Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, stanowiąca m.in., aby ?rozwój polskiej gospodarki był nie tylko szybki i oparty na solidnych podstawach, ale przede wszystkim równomierny, uwzględniający równe szanse w dostępie do nowoczesnej infrastruktury służącej nie tylko potrzebom gospodarczym, ale również jakości życia? w sposób szczególny dotyczy sektora industrialnego, który jako Ostrowiec Świętokrzyski nadal reprezentujemy. Pobudzenie przemysłu wymaga mocnego impulsu i wsparcia ze strony państwa, którego tak bardzo zabrakło w czasach transformacji ustrojowej, stąd nasze działania w tak ważnej dla nas kwestii.

Dlatego jako radni, apelujemy o podjęcie zdecydowanych kroków i działań w sprawie dokończenia budowy małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Liczymy na podjęcie decyzji finansowych zapewniających pozytywne rozstrzygniecie postępowania przetargowego dla dobra lokalnej społeczności powiatu ostrowieckiego.


Pod apelem podpisali się wszyscy radni obecni na wtorkowej sesji.

Przypomnijmy, że we wrześniu minionego roku GDDKiA poinformowała czym skończyło się drugie postępowanie przetargowe na realizację tej inwestycji. Pierwsze zostało unieważnione, ponieważ złożone przez wykonawców oferty znacznie przekroczyły kwotę, jaką inwestor przeznaczył na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy (48 mln złotych). W pierwszym przetargu wpłynęły jedynie 2 oferty na kwoty powyżej 72 mln złotych.

W drugim postępowaniu zgłosiło się sześciu wykonawców, których jest zainteresowanych zaprojektowaniem i wybudowaniem obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów. Tyle ofert wpłynęło w przetargu ogłoszonym przez GDDKiA.

Złożone oferty opiewają na kwoty od około 52,9 mln do 75,9 mln złotych. Niestety, choć od wpłynięcia ofert minęło już cztery miesiące nadal nie wiemy czym zakończy się postępowanie i czy uda wyłonić się wykonawcę.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Radni piszą do GDDKiA i apelują o rozstrzygnięcie przetargu!

  • 29/01/2020 at 08:16
    Permalink

    A co na to nasi obecni lokalni parlamentarzyści ???
    Posadki w Sejmie są więc można spokojnie czekać na następne wybory by znów obiecywać,obiecywać,obiecywać

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *