Czy posypią się kary umowne?

Temat odbioru odpadów przez kieleckie konsorcjum z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego jest najczęściej poruszanym przez mieszkańców na początku tego roku.
Choć można odnieść wrażenie, że z tygodnia na tydzień, czy prawie z dnia na dzień, pod tym względem jest coraz lepiej, zastanawiające jest czy firma uniknie kar umownych?
– Jest to fi rma nowa, a do tego wiele osób w niej pracujących pochodzi spoza Ostrowca Świętokrzyskiego, więc tutaj upatrujemy powodów pewnych niedociągnięć – mówi Piotr Mazik, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej UM w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sami kontrolujemy napływające do nas sygnały, gdyż chcemy reagować na bieżąco. Przypadki zgłaszane przez mieszkańców wynikają z naszych obserwacji ze zbyt małej jeszcze znajomości topografii terenu i trudności z dojazdem do niektórych miejsc. Choć przekazane zostały mapki z rozlokowaniem altan śmietnikowych, ale musimy mieć świadomość, że na osiedlach wielorodzinnych takich miejsc jest ponad 300. Niestety, zaparkowane na osiedlowych uliczkach samochody nie pomagają w dojeździe dużym, specjalistycznym samochodom.
– Ciężko pracujemy nad tym, aby odbiór odpadów z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego przebiegał płynnie i nasi klienci byli maksymalnie zadowoleni – mówi Andrzej Szczukiewicz, pełnomocnik zarządu fi rmy ?Fart Bis?. Niestety, mamy trudność dojazdu do niektórych altan szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Prosimy kierowców, aby parkowali tak, aby nasze samochody o dużych gabarytach mogły płynnie poruszać się po terenie osiedli.
Zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej UM, Piotr Mazik przyznał, że sam w minionym tygodniu reagował, udając się w teren na pięć zgłoszeń od ostrowczan.
– Każdy sygnał, który do nas napłynął monitorujemy, weryfikujemy i na koniec miesiąca, kiedy przyjdzie czas podpisania protokołów, poddany zostanie ocenie – mówi zastępca naczelnika. Jeśli, któreś z niedociągnięć będzie miało podstawę do wyciągnięcia konsekwencji finansowych, będziemy zmuszeni to uczynić.
Umowa pomiędzy Gminą Ostrowiec Świętokrzyski, a kieleckim konsorcjum zakłada wiele kar umownych np. ?w wysokości 500 zł za każdy przypadek nieodebrania z miejsca odbioru odpadów komunalnych w terminie określonym w harmonogramie. Kara będzie naliczana jako iloczyn kwoty 500 zł oraz liczby nieruchomości, z których nie odebrano odpadów w terminie zgodnym z harmonogramem?.
W ocenie każdej sytuacji ma być pomocny monitoring wizyjny, który musi posiadać każdy z pojazdów odbierających odpady, wcześniej w takich przypadkach wystarczał jedynie GPS.
– Przy zgłoszeniach, które do nas napływają, żądamy od wykonawcy zapisów video spornych sytuacji, które na pewno są pomocne w ostatecznej ocenie – mówi Piotr Mazik. Posiadają one datę i godzinę, co pomaga w weryfikacji.
– Za wcześnie mówić o karach, wszystko robimy, aby ich nie było, mamy swoje argumenty, co potwierdzamy poprzez zapisy kamer z samochodów. Uważamy, że kara jest ostatecznością w przypadku zamawiającego ? mówi Andrzej Szczukiewicz, pełnomocnik zarządu firmy ?Fart Bis?.
Sądząc np. po wpisach w mediach społecznościowych dotyczących kolejnych uwag, co do gospodarki odpadami na terenie miasta, można odnieść wrażenie, że pojawiających się uwag jest coraz mniej.
– Po upływie kilkunastu dni obserwujemy znaczącą poprawę- mówi zca naczelnika Piotr Mazik. Najważniejsze jest dla nas, aby to mieszkańcy byli zadowoleni z jakości świadczonych usług. Zachęcam do kontaktu w każdej kwestii z Wydziałem Infrastruktury Komunalnej UM, będziemy się starali wszystkie bolączki związane z gospodarką odpadami rozwiązywać. Aby odbiór odpadów przebiegał sprawnie, także sami mieszkańcy muszą pamiętać, że obowiązuje segregacja na pięć frakcji.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Czy posypią się kary umowne?

  • 01/02/2020 at 10:13
    Permalink

    I co z tego że mieszkańcy segregują należycie swoje odpady gdy nagminnie do osiedlowych śmietników podjeżdżają auta i wyładowywane z nich są worki z nie wiadomo czym.Takie sytuacje mają miejsce zwłaszcza w godzinach wieczornych albo wcześnie rano. Gdy zwróciłem uwagę jednemu z takich cwaniaków to rzucił wobec mnie wiązkę bardzo nieprzyzwoitych wyzwisk i szybko odjechał spod altanki śmietnika – na tym aucie typu kombi było logo jakieś firmy. I co ? Teraz wszyscy mieszkańcy okolicznych bloków mają płacić karę za niesegregowane śmieci ??! Przecież to chore…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *