Z udziałem ostrowczan zainaugurowano obchody 40-lecia ?Solidarności? w Pałacu Prezydenckim

Wojciech Krasuski – szef hutniczej ?Solidarności? w Celsa Huta Ostrowiec i Delegatury Zarządu Regionu Świętokrzyskiego w Ostrowcu oraz członek prezydium Rady Sekretariatu Metalowców i wiceprzewodniczący Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa oraz Ryszard Proksa ? szef oświatowej ?Solidarności? i radny powiatowy gościli w Pałacu Prezydenckim. Obaj ostrowczanie, członkowie Komisji Krajowej NSZZ ?Solidarność? weszli w skład delegacji, która spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą z okazji jubileuszu 40-lecia powstania związku.

-Podczas spotkania mówiliśmy nie tylko o obchodach jubileuszu ?Solidarności?, ale również o sprawach nurtujących związek i współpracy z Prezydentem RP, która zaowocowała wieloma regulacjami na rzecz pracowników w całym kraju.

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda nazwał NSZZ ?Solidarność?, który niegdyś liczył 9-10 mln członków, najważniejszą organizacją społeczną, jaka powstała w dziejach Rzeczpospolitej. Przez te 40 lat związek pokazał, że jest ciągle potrzebny, że potrafi środkami prawnymi i pokojowymi twardo protestując przeciwdziałać się działaniom na szkodę pracowników.

-Solidarność narodziła się w kraju, w którym nie byliśmy w pełni wolni, nie był to kraj w pełni suwerenny, w pełni niepodległy. Tej wolności ludzie bardzo pragnęli i dlatego tak masowo zrzeszyli się w Solidarności, walczącej o elementy podstawowe ? życiowe, godnościowe ? które też miały, mają i zawsze będą miały ogromne znaczenie ? mówił Andrzej Duda. ?Spotkanie, to okazja, by oddać honor Solidarności i ludziom Solidarności, którym ? nie mam żadnej wątpliwości ? zawdzięczamy wolność. A przede wszystkim zawdzięcza je moje pokolenie ? ludzie, którzy byli dziećmi w czasach, gdy Solidarność powstawała, którzy to tylko obserwowali i którzy to pamiętają, ale nie brali w tym bezpośredniego udziału, bo byli za mali. Ogromnie za to dziękuję. To wielki historyczny dorobek, nie tylko dla Polski, lecz także dla naszej części Europy i dla świata.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ?Solidarność? przyczyniła się do upadku komunizmu. -Tej właśnie pokojowej, bezbronnej woli, ale jednak twardej, nieugiętej i nieustępliwej, dążenia do tego, by odzyskać wolność, by wróciła normalność, by można było normalnie, a przede wszystkim godnie żyć, by człowiek miał godne życie, by mógł realizować swoje podstawowe wolności. I to właśnie przyniosła Europie i światu Solidarność ? determinacja ludzi Solidarności ? mówił głowa państwa.

W ostatnich latach ?Solidarność? twardo walczyła o prawa pracowników oraz wiek emerytalny i to mimo ataków w mediach przez polityków. Nadal spełnia rolę stróża każdej kolejnej władzy, by przestrzegała praw pracowniczych i umów społecznych – podstawowych elementów, które są elementami państwa nowoczesnego, praworządnego, wspierającego społeczną gospodarkę rynkową, opartą na wolności gospodarczej z poszanowaniem człowieka, pracownika, przestrzeganiem jego podstawowych praw.

Prezydent przekazał na ręce przewodniczącego ?Solidarności? Piotra Dudy biało-czerwoną flagę, która zawsze z Solidarnością była, która jest tak silnie w sensie barw wpisana w sam znak Solidarności i która nad znakiem Solidarności, nad tymi, którzy go niosą, przecież powiewa.

Przewodniczący NSZZ Piotr Duda podkreślił, że ten okres 40 lat związku to okres sukcesów, ale i walki, o prawa pracownicze i prawa związkowe. Zauważył, że nie było pierwszej, drugiej czy trzeciej Solidarności. Od samego początku była jedna Solidarność, jeden związek zawodowy Solidarność, zarejestrowany 10 listopada 1980 roku. W takim duchu przebiegać będzie jubileusz. W opinii szefa związku, najgorsze lata dla Solidarności to był początek lat 90-tych, kiedy po rozpoczęciu prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych byłą jedyną przeszkodą liberalnych rządów i wyprzedaży majątku narodowego. Gdyby nie Solidarność, byłby szczuplejszy, niż jest obecnie. Związek niejednokrotnie był motorem napędowym zmian nie tylko w prawie pracy, ale wielu dziedzinach gospodarki.

Piotr Duda mówił o tym, że wciąż są łamane prawa pracownicze. Za przykład podał korporacje międzynarodowe, jak Castorama, które wyrzucają działaczy związkowych, tylko dlatego, bo założyli związek w zakładzie pracy. Przewodniczący na pamiątkę spotkania przekazał Prezydentowi logo 40-lecia Solidarności, a także dekret Ojca Świętego Franciszka.

W siedzibie Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ?Solidarność? w Kielcach przedstawiciele różnych środowisk powołali Komitet Organizacyjny 40-lecia Podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Czekają nas więc uroczystości jubileuszowe, które kto wie, czy nie zakończą się kolejnym zwycięstwem związku i realizacją postulatu dotyczącego emerytur stażowych, wedle których każda kobieta mogłaby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, wliczając w to urlopy macierzyńskie. U mężczyzn staż uprawniający do odejścia z pracy miałby być o pięć lat dłuższy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *