Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Z każdym sezonem pięknieją osiedlowe skwery rekreacyjne. Pojawiają się nowe urządzenia i rośliny. W ostatnim czasie szereg prac, dotyczących zagospodarowania Parku na os. Spółdzielców, wykonała Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Zamontowano nowe urządzenia zabawowe dla dzieci, nasadzono nowe rośliny, a w ramach partnerskiego projektu unijnego zamontowano podświetlaną fontannę i urządzenia siłowni.
Dzięki temu miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. I nawet teraz w okresie zimowym można tam spotkać zarówno młodszych, jak i starszych spacerowiczów. Jednak w miarę wzrostu atrakcyjności parku, rosną też potrzeby i oczekiwania mieszkańców, co sygnalizują nam podczas dyżurów reakcyjnych. -Park jest ładny. Spaceruje tam dużo starszych osób. W okresie letnim wielu seniorów przychodzi, aby posiedzieć na ławce. Ale brakuje tam kontenerów WC, z których mogłyby korzystać osoby starsze. W niektórych takich miejscach są tzw. Toi -Toi, na przykład w parku Miejskim. Czy nie można by takiego kontenera postawić również w Parku os. Spółdzielców?
Inna sprawą, którą także poruszył czytelnik, są kamienne rzeźby usytuowane na parkowych skwerach. Jest ich około 12 i pochodzą z lat 1973 – 1974, różnego autorstwa. Niestety nadgryzł je ząb czasu i zdaniem czytelnika, zamiast zdobić, szpecą miejsce wypoczynku.
-Przydałoby się je odnowić. Są brzydkie, zaniedbane i psują estetykę tego miejsca -dodaje mieszkaniec. Uwagi te przekazałam Iwonie Miszczyszyn, wiceprezes ds. technicznych OSM, która zapewniła mnie, że zarząd rozważy możliwość odnowienia rzeźb oraz montażu kontenera WC w okresie wiosenno -letnim. Problem polega na tym, że wiąże się to z określonymi kosztami. Wynajęcie kontenera, ubezpieczenie i obsługa firmy, to koszty rzędu dwóch tysięcy złotych. Jednak doświadczenia z podobnych miejsc pokazują, że nie zawsze są one wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.
Jak potwierdza I .Miszczyszyn, na przykład przy skwerze na os. Słonecznym funkcjonował kontener Toi -Toi, który został zniszczony przez przypadkowe osoby, a w efekcie usunięty z tego miejsca. Stąd też zamontowanie kontenera będzie pociągało za sobą dodatkowe koszty i w przypadku zniszczenia także dodatkowe środki z budżetu spółdzielni.
Jak zapewniła mnie I. Miszczyszyn, rzeźby w parku są czyszczone z użyciem specjalnego płynu, jednak efekt jest krótkotrwały i niemalże niewidoczny. Figury stoją pod gołym niebem, więc są narażone na warunki atmosferyczne, czyli deszcz, śnieg, a także kurz. Swoje robią też ptaki, często dokarmiane przez spacerowiczów, a takie zabrudzenia bardzo trudno jest usunąć. Niestety, dotyczą one też ławek i innych urządzeń parkowych, które na bieżąco są czyszczone przez firmę sprzątającą, aby mogli z nich korzystać mieszkańcy. Jak się dowiedziałam, tylko przez okres ostatnich dwóch lat Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa zainwestowała w Park na os. Spółdzielców ponad 170 tys. zł. W tym roku także będą prowadzone inwestycje. Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, zostanie także wykonana nowa nawierzchnia na boisku sąsiadującym z parkiem wraz ze strefą gier. Koszt tego zadnia to kolejne 50 tys. zł. Ważne jest, aby mieszkańcy szanowali zamontowane urządzenia. Na ich naprawy będące skutkiem aktów wandalizmu spółdzielnia rocznie wydaje około kilkuset tysięcy złotych. Stąd też istnieją słuszne obawy, czy kontener WC będzie faktycznie służył mieszkańcom zgodnie z przeznaczeniem. Wiele zależy tu od mieszkańców i ich dbałość o to, by zamontowane urządzenia mogły służyć wszystkim jak najdłużej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *